Türkiye’nin Buluşçulara Gereksinimi Var

29 Aralık 2011 | Yazar: admin | Kategori: Genel, Röportaj


“Yenilik yapan, yenilikleri uygulayan ve ticari değere dönüştürerek rekabet gücü kazanan ve bu gücü sürdürebilen toplumların geliştiğini görmezlikten gelemeyiz. Mevcut örnekler Türk insanının da özendirildiğinde ve ortam sağlandığında bunu başarabileceğini göstermiştir. Bir Türk mühendisi 118 buluşu ile bunu kanıtlamıştır.”

Hacettepe Üniversitesi Beytepe Yerleşkesi’nde gerçekleştirilen, ” İş Dünyasında ARGE” konulu seminerde söz alan ülkemizin önde gelen patent ve marka vekilliği kuruluşu Ankara Patent’in Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Mehmet Kaan Dericioğlu, Türk insanının yenilikçi bir yapıda olduğuna dikkat çekerek, ” Buluş yapma potansiyeli her insanda var ve bunu gerçekleştirmek için gerekli birikim ve kapasite bizlerde fazlasıyla mevcut. Önemil olan bu birikimi ve potansiyeli ortaya çıkartabilmektir. Nitekim buluş yapanlar da uzaydan gelmedi” dedi.
Dericioğlu, lisans ve yüksek lisans öğrencilerine, buluş yapmanın düşünüldüğü kadar zor olmadığını anlatarak, buluş yapmaya teşvik ederken “Hayatı kolaylaştıran ve ihtiyaçlara cevap veren küçük buluşlar, buluşçusuna büyük ticari başarılar kazandırabilir” diye konuştu.
“Yenilik yapan, yenilikleri uygulayan ve ticari değere dönüştürerek rekabet gücü kazanan ve bu gücü sürdürebilen toplumların geliştiğini görmezlikten gelemeyiz. Mevcut örnekler Türk insanının da özendirildiğinde ve ortam sağlandığında bunu başarabileceğini göstermiştir. Bir Türk mühendisi 118 buluşu ile bunu kanıtlamıştır” diyen Kaan Dericioğlu; “Gelişmiş ülkeler sınıfında yer almak istiyorsak; düşündüklerimizi ürüne dönüştürmeli, yeni ve yaratıcı fikirler ortaya koymalıyız” dedi.

Kaynak: Cumhuriyet Bilim Teknik

admin
admin


Yorum Yapın
Kategoriler---------------

Blog Yazarları

    Attila Gursel Aysu Dericioğlu Egemen Ekin Dericioğlu Kurt Gonca Adalı Başmakcı M. Kaan Dericioğlu Mevlüt Kutlar