Tarihin Şaşırtan Deprem Teknolojisi

11 Ocak 2012 | Yazar: admin | Kategori: Buluş, Genel

Arkeologlar: Tarihi yapıların temellerinde deprem sönümleme sistemleri uygulanmış.

Anadolu yapı medeniyetini araştıran arkeologlar, binlerce yıldır ayakta kalan tarihi yapıların temellerinde deprem sönümleme sistemlerinin uygulandığını belirledi. İlk uygulaması M.Ö. 1900’lü yıllara dayanan deprem izolatör sistemi “Orthostat” 1453 İstanbul Kültür ve Sanat Dergisi’nin 11. sayısında tüm yönleriyle ele alındı. Jeoloji uzmanı Ali Bayraktar tarafından kaleme alınan yazıda, Kabe, Augustus Tapınağı, Ayasofya ve Süleymaniye Camisi’nin temellerinde de aynı sistemin kullanıldığı belirtiliyor.

Anadolu Medeniyeti; tabandan gelen deprem yüklerinin, yapının üst katmanlarına geçmesini engelleyen sistemi keşfetmiş ve uygulamış.

Yazıda açıklanan detaylara göre; temel tabakası sağlam zeminden itibaren kırık taşlarla tabaka tabaka örülen sistem yer üstüne çıkınca, “düzleme tabakası” ile sonlandırılmış. Temelde kullanılanlardan çok daha büyük taşlarla, yapı beden duvarlarına taban oluşturulurken; bu büyük taşlar, kırık taşlarla örülen temel tabanının üstüne yerleştirilmiş. Taş döşeğin oluşturulması için, büyük taşlar yerine yerleştirildikten sonra alt boşlukları kırık taşlar ile sıkıca doldurulmuş ve bu tabakanın altında enine, boyuna ve dikine hiçbir bağlantı yapılmamış. Böylece tabaka tam bir yatay derz oluşturabilmiş.

Bu şaşırtıcı deprem teknolojisinin inşaat tekniği olarak anlatılması gerekliliği ortaya çıkarken görüyoruz ki biz yüzyılları geçkin bu tecrübe ve bilgi birikimini ne yazık ki çöpe atmayı tercih ediyoruz.

popsci.com kaynağındaki haber esas alınarak düzenlenmiştir.

admin
admin


Yorum Yapın
Kategoriler---------------

Blog Yazarları

    Attila Gursel Aysu Dericioğlu Egemen Ekin Dericioğlu Kurt Gonca Adalı Başmakcı M. Kaan Dericioğlu Mevlüt Kutlar