Sıvı Toplayarak Sağlık Testleri ve Ölçümleri Yapmak

21 Aralık 2011 | Yazar: admin | Kategori: Buluş


AB araştırma projelerinden bir grup (SFIT Grubu), interaktif tekstil ve esnek giyilebilir sistemler teknolojisini destekliyor. Bu kapsamda desteklenen BIOTEX projesiyle; araştırmacılar sıvıyı biriktirerek biyolojik algılama birimine iletebilmenin üzerinde çalışıyorlar. Bu zorlu çalışmada amaçlanan görünmez kan testleri gerçekleştirebilmek ve az miktarda sıvıyla güvenilir ve kesin ölçümler yapabilmek.
İtalya, Fransa ve İrlanda’daki üniversitelerin ve küçük firmaların da yer aldığı projenin temel başarılarından biri; terdeki sodyum, potasyum, klorid oranlarını ölçebilen prototip iyonik sensörlerin geliştirilmiş olması. Başka bir uç terin iletkenliğini ölçerken, minyatürize edilmiş pH sensörü renk değişikliğini kullanarak terin pH değerini gösteriyor. Yara bantlarına ya da bandajlara entegre edilebilen bağışıklık sensörü, sıvı örneklerindeki belirli proteinlerin varlığını tespit edebiliyor.
Terler ise; hidrofilik (suya dayanıklı) ve hidrofobik (suya dayanıklı olmayan) ipliklerin kombine edilerek kullanılmasıyla, kumaşın kanalları içerisinden toplanarak sensör dizisine iletiliyor.
Uzun vadede, akıllı giysilerle sürekli izlemenin metabolizma bozuklukları ve tembelliklerinin tedavisinde büyük bir gelişim kaydedeceği düşünülen projenin ilk denemelerinde akıllı kumaşların; atletler, diyabet ve obezite hastaları tarafından giyilmesi planlanıyor. Ticari olarak satışını sağlamak için, endüstriyel destekçilerle görüşmek ise; teknolojinin kanıtlanmasının ardından gerçekleşebilecek.

sciencedaily.com kaynağındaki haber esas alınarak düzenlenmiştir.

admin
admin


Yorum Yapın
Kategoriler---------------

Blog Yazarları

    Attila Gursel Aysu Dericioğlu Egemen Ekin Dericioğlu Kurt Gonca Adalı Başmakcı M. Kaan Dericioğlu Mevlüt Kutlar