Kişinin Modunu Ölçen Akıllı Kıyafet

20 Aralık 2011 | Yazar: admin | Kategori: Buluş


Gömülü biyo-sensörleri ve internet bağlantısı bulunan yüksek teknoloji kıyafetler, kıyafeti giyenin modunu hissederek günün üstesinden gelmesine yardımcı oluyor.
Bu yeni “akıllı” kıyafetler üzerinde yer alan, diğer psikolojik göstergelerin yanı sıra kalp atışını ve sıcaklığı ölçen kablosuz biyo-sensörler, küçük hoparlörlere, akıllı telefona ya da başka cihazlara bağlanabiliyor. Sensörlerden alınan veriler 16 duygusal durumdan birine dönüştürülerek, kıyafeti giyen kişiye moduna göre daha önceden ayarlanmış ilham verici mesajlar
veriyor.
Bu mesajlar; kıyafetin kollarında görüntülenebildiği gibi, bağlı cihazın ekranında video veya fotoğraf olarak belirebiliyor ya da gömülü hoparlörden sesli olarak iletiliyor.
Kıyafetleri geliştirenlerden biri olan Concordia Üniversitesi Profesörü Barbara Layne “Tüm sektörler çok yoğun ilgi gösteriyor” diyor ve en çok ilgi gösteren sektörlerden birinin medikal sektörü olduğunu bu akıllı kıyafetlerle “hasta kişinin ruh halini destekleyebileceklerini ve bu tarz bir ceketi giyen hastaların kendilerini daha iyi hissedeceklerini” ekliyor.
Gelecekte araştırmacılar davranışsal yaklaşım psikologlarıyla birlikte çalışarak kalp atışı, sıcaklık gibi fiziksel verileri duygusal duruma dönüştürmek istiyorlar.

msnbc.msn.com kaynağındaki haber esas alınarak düzenlenmiştir.

admin
admin


Yorum Yapın
Kategoriler---------------

Blog Yazarları

    Attila Gursel Aysu Dericioğlu Egemen Ekin Dericioğlu Kurt Gonca Adalı Başmakcı M. Kaan Dericioğlu Mevlüt Kutlar