Hakkında

26.11.1964 tarihinde, Ankara’nın Ulus semtinde Sanayi Caddesi Demir İş Hanı Kat.3 No.40’da Fikri Haklar dünyasına gözlerimi açtım. Mevcudiyetimin sebebi olan Sanayi Müfettişi Sn. Hayri Dericioğlu tarafından unvanım “Hayri Dericioğlu İhtira ve Marka Tescil Ajanı” olarak verildi. Bu bireysel tavrım, 1971 yılında yerini ortaklığa bırakarak ”Ankara Patent Bürosu Hayri Dericioğlu ve Ortakları” unvanımla yeni bir kimlik kazandım. Gelişime yönelik tutkum bununla sınırlı kalmadı; 1979 yılında “Ankara Patent Bürosu Hayri Dericioğlu ve Ortakları Kollektif Şirketi” unvanıyla kollektif kimliğe ve 1982 yılında “Ankara Patent Bürosu Limited Şirketi” unvanıyla da şu andaki kimliğime ulaştım. Bu gelişim ve ilerleme süreci unvan değişikliğinin ötesinde artan iş hacmini ve çalışma alanını, sektöre damgasını vuracak pek çok yeni uygulamanın öncülüğünü ve bunlara paralel olarak gelişen tecrübeyi beraberinde getirdi. Bu tavrımı fazlaca iddialı olarak değerlendirmemeniz için birkaç örnekle somutlaştırmak isterim.

  • Fikri Haklar sektöründe 2000 li yıllarda yerini almaya başlayan ‘müşterilere tescil yenileme hatırlatmalarının yapılması’ işlemini 1970’li yıllarda müşterilerini bilinçlendirme sorumluluğu ile sektörde ilk uygulayan isim oldum.
  • Aynı şekilde 1970’li yıllarda, Sınai Mülkiyet Gazetesi’nde yayınlanan marka tescil bilgilerinin alfabetik fihristlere kaydederek Türkiye’nin ilk marka veritabanı olan “MARAŞ”ı oluşturdum. 1990 yılında 50 binin üzerinde marka verisi Sanayi Bakanlığı’na hediye etmemle birlikte şu an Türk Patent Enstitüsü’nün kullanmış olduğu marka veritabanının temeli oluşturulmasına vesile oldum.
  • 1980’li yıllarda veri tabanımın gücünden hareketle sektörümüzün önemli bir gereği olan ‘eşya sınıflandırması’ işleminin Nice Anlaşmasına göre yapılması da yine benim tarafımdan olmuştur. 1995 yılında Nice Sınıflandırma Sistemi’nin zorunlu hale gelmesi marka benzerlik araştırmasını yapabilen tek kurum olarak varlığımı onurlandırmıştır.
  • Beni var eden Sanayi Müfettişi Sn. Hayri Dericioğlu ve bu ekol ışığında bayrağı teslim almış olan Genel Müdürümüz Sn. Kaan DERİCİOĞLU fikri haklar sektörüne ilişkin yazmış oldukları kitap ve pek çok makaleyle varlığımı bilimsel zemine oturtmuşlardır.

1964’den 2009’a kadar geçen süre zarfında bilimsel bilginin rehberliğinde, dürüst ve çözüm odaklı hizmet anlayışımla sizlere en doğru ve güvenilir hizmeti sunmayı ilke edindim. Bugün Genel Müdür M. Kaan DERİCİOĞLU, Genel Müdür Yardımcıları E. Korhan DERİCİOĞLU, Ekin DERİCİOĞLU KURT ve Aysu DERİCİOĞLU EGEMEN gibi işinin ehli profesyonellerin liderliğinde fikirlerinize değer katmaya devam ediyorum. 100’ü aşkın uzman ekibimizin varlığı ve sizlerin güveniyle, nesilden nesile fikir ağacınızı besleme onurunu yaşayacağım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir