Giysileri Bakterilerden Arındıran Sprey

19 Aralık 2011 | Yazar: admin | Kategori: Buluş


Georgia Üniversitesi’nde Dr. Jason Locklin’in önderliğinde bir grup Amerikalı bilim adamı mikrop tedavisinde çığır açan bir anti-bakteriyel sprey geliştirdi.
Farklı türlerdeki kumaşlarda kullanıma uygun olduğu söylenen çözelti spreyinin, sağlık hizmetlerini de maliyet düşürerek kolaylaştıracağı düşünülüyor. Bakteri içermeyen kumaşlar şu anda mevcut ancak bunu gerçekleştirirken kumaşların üretimi sırasında kimyasal maddeler kullanılıyor. Bu çözelti halindeki yeni sprey önceden üretilmiş malzemelerin de (doğal ya da sentetik olabilir) bakterilerden tamamen temizlenmesini sağlıyor.
Böylelikle kumaşlardan içeri girerek hastalıklara, tere ve kötü kokuya sebep olan bakterilerden tamamen arınmış giysiler, halılar ve hatta plastikler kullanmak mümkün.
Deneyler sırasında araştırmacılar, tüm bakterilerin tamamen ortadan yok olması için 37 santigrat dereceye kadar olan sıcaklıkta çözeltinin bir kez uygulanmasının yeterli olduğunu gözlemlerken, ayrıca bu buluşun sıcak suyla yapılan yıkamalarda da aynı etkiyi gösterdiği görmüşler.
infoniac.com kaynağındaki haber esas alınarak düzenlenmiştir.

admin
admin


Yorum Yapın
Kategoriler---------------

Blog Yazarları

    Attila Gursel Aysu Dericioğlu Egemen Ekin Dericioğlu Kurt Gonca Adalı Başmakcı M. Kaan Dericioğlu Mevlüt Kutlar