DÜN, BUGÜN VE YARIN…

23 Temmuz 2010 | Yazar: admin | Kategori: Marka

Gökten üç sihirli elma düştü;
Biri özgün marka oluşturabilenin başına,
Biri markasını korumayı bilenin başına,
Biri de bizim başımıza …

İster büyük ister küçük olsun, her şirket büyüme, karlılık ve süreklilik hedefleri ile kurulmaktadır. Şirketleri büyümeye iten nedenler ve büyüme modelleri farklı olsa da, tüm şirketler tek bir ortak noktada buluşmaktadır; onları ifade edebilecek, hedef olarak belirledikleri kitle ile iletişim kurabilecek güçte, en az bir markaya sahip olmak.
Tüketicide farkındalık yaratmak için, özgün ve kişilikli bir marka gerekmektedir. Dünyada, her biri sektörünün lideri olmuş şirketlerin kimlik geçmişine bakıldığında, birçoğunun oldukça renkli olduğu görülmektedir. Pekçoğunu, görür görmez tanımak mümkündür. Genelde karmaşık bir görselden sadeliğe, mükemmelliğe ve kolay tanınabilmeye doğru süren marka evrimi, elbette bir tesadüf değildir.
Markaların ilk oluşturulmalarından günümüze değin geçirdikleri değişimin, markanın evrimi olarak ifade edilmesi gerçekçi bir yaklaşımdır. Markanın olası her değişiminde, işletmenin güçlü ve karakteristik yönleri bir sonraki versiyona aktarılmaktadır. Şu anda hepsi birer dünya devi olmuş şirketlerin iyi bilinir markalarının, yaklaşık 30 yıl kadar önce bugünkü hallerinden çok farklı olduğu hatta bazılarını tanımanın mümkün olmadığı söylenebilir.
Söz konusu şirketlere ve markalarının oluşumuna bakıldığında; kimliğini doğrudan yansıtma, sektöründeki önemli olaylardan esinlenme, biraraya gelmiş birden fazla şirketi temsil edebilecek sembolleri kullanma, doğrudan ürünün bileşimini işaret eden sözcüklerden veya grafiklerden oluşturma gibi bir ya da birden fazla etki görülmektedir. Yabancı şirketlerin işletme ve marka ömürleri, yerli şirketlere nazaran çok daha uzun olduğundan; oluşum ve değişim süreci yabancı markalarda daha rahat gözlemlenebilmektedir.
Macintosh, iPod ve iPhone gibi ünlü ürünleri tüketiciye sunan, elektronik ve yazılım firması Apple’ın ilk logosu, Isaac Newton’un bir ağacın altında oturduğu, oldukça komplike bir resimden oluşmaktadır. Rivayete göre; ilk resmin yerini tek ve sade “elma” şeklinin alması, Newton’un yer çekimini bir elmanın düşüşü ile keşfinden ötürü ona duyulan saygıyı simgelemektedir. Elmadaki ısırık ise, bilgisayarın babası sayılan Alain Turing’in siyanürle kapladığı bir elmayı yiyerek intihar etmesinden gelmektedir.

1976                                  1976 – 1998                                   1998                        Bugün

Komplike bir resimden, önce gökkuşağı tonlarında, ardından tek renkli ve son olarak tüm dünyada çok iyi tanınabilen krom-gümüş bir elmaya uzanan değişim yolculuğu, Apple’ a ait amiral markayı, karakteristik kimliğine ulaştırmaktadır. Rengi ne olursa olsun elma şeklinin ayırt ediciliği, Apple markalı ürünleri rakiplerinden kolayca ayırmaktadır; basit ama kişilikli bir elma. Apple’ın “Macintosh” markasını oluştururken, bir elma cinsi olan McIntosh’tan esinlenmesi bu noktada şaşırtıcı değildir. Apple’ a ait logo bugün, 15,433 milyon dolar marka değeri ile dünyanın en iyi 100 markası arasında yirminci sırada gelmektedir.
Otomotiv sektörü, karmaşık grafiklerin yeterince ayırt edici olmadığı konusunda fikir birliğine varmış, en büyük evrimi geçirmiş markaları barındırmaktadır.

Telekomünikasyon sektörünün devlerinden Nokia, markasının, Finlandiya’daki “Nokianvirta” nehrinde yaşayan ve “Nokia” adı ile anılan koyu renk kürklü, sansargillerden bir hayvanın adından geldiğini belirtmektedir. Nokia bugun, 34,864 milyon dolar marka değeri ile dünyanın en iyi 100 markası arasında beşinci sırada gelmektedir.

Bilinirliği yüksek düzeyde olup, sadece sözcükten oluşan markalar arasında şüphesiz Coca-Cola markası ilk sırayı almaktadır, 69 milyon dolar marka değeri ile “mutluluğa kapak açan” marka, iki orjinal bileşeninin isimlerinden oluşmaktadır; koka yaprakları ve kola cevizi.

İlk oluşumundan bu yana sektördeki liderliğini elinden bırakmayan bu güçlü markanın, 1886 yılından bu yana hiç evrim geçirmediği görülmektedir. Dünyadaki en yüksek alkolsüz içecek satışını elinde bulunduran Coca-Cola, özgün markasını “karanlıkta bile herkesin tanıyabileceği bir şişe” ile perçinlemiştir.

Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu’nun lider kuruluşu,  kendi geliştirdiği üstün teknolojisi ve çarpıcı tasarımları ile fark yaratmaktadır. “Arçelik demek, yenilik demek” sloganı ile sürekli gelişimi her fırsatta vurgulayan Arçelik logosunun da, zaman içerisinde özgün kimliğini güçlendirdiği görülmektedir.

Kazandığı bilgi ve deneyim ile, fikri haklar alanında farkındalığı arttırmaya çalışan, fikir ürünü üretenlerin ve fikir ürünlerinin korunmasına katkı sağlamayı misyon edinen Şirketimizin, 1964 yılında Hayri Dericioğlu ile başlayan hikayesi

Kaynaklar:
www.apple.com
www.nokia.com
www.arcelik.com.tr
www.goodlogo.com
www.interbrand.com
www.tpe.gov.tr
http://aggie-horticulture.tamu.edu

admin
admin2 Yorum yapılmış DÜN, BUGÜN VE YARIN…

Avatar

Gökhan

21 Mart 2012 Saat 15:34

Merhabalar;

Arçelik firmasının yapmış oldugu logolarınıa ıstınaden hangı logoya hangı slogan yapmıstır acaba ?

Avatar

Baki Karakoç

13 Eylül 2012 Saat 08:43

Bunlardan çok daha fazlasını biz http://www.teknolojitasarim.com sitemizde bir albümde yayınladık. Logoların dönem içindeki değişimleri Tasarım ve Ekonomi arasındaki ilişki hakkında çok fikir veriyor.

Yorum Yapın
Kategoriler---------------

Blog Yazarları

    Attila Gursel Aysu Dericioğlu Egemen Ekin Dericioğlu Kurt Gonca Adalı Başmakcı M. Kaan Dericioğlu Mevlüt Kutlar