EYFEL KULESİ VE PANORAMA ÖZGÜRLÜĞÜ

Paris denilince ilk akla gelen ve Paris’e giden  hemen hemen herkesin  ilk görmek istediği yerdir Eyfel Kulesi. Gidenler bilir gündüz başka, gece başka bir güzeldir.  Ancak tatil amaçlı gittiğiniz ve gece harika ışıklandırmasıyla fotoğrafını çektiğiniz kulenin, fotoğrafını sosyal medyada ya da başka bir platformda izin almadan yayımlamanızın şikayet konusu olacağını biliyor muydunuz?

 

Eyfel Kulesi, gece ışıklar yandığında fotoğraf çekimi ve bunun izinsiz yayımlanması konusunda koruma altına alınmış durumdadır.  Avrupa Birliği yasal düzenlemelerine göre binalar, yapılar, şarkılar, fotoğraflar, kitaplar ve birçok eser türü izinsiz çoğaltılmaya karşı koruma altındadır. Gittiniz bir ülkede, şehir turu yaparken fotoğraflarını çektiğiniz binaların eser sahibinden izin almadan yayımlanması suç oluşturuyorsa, durum ne olacaktır? Bu durum panorama özgürlüğü kapsamına girmektedir. panorama özgürlüğü kurallarına göre, kamuya açık alanlardaki eserlerin fotoğrafı serbestçe çekilip paylaşılabilir ve bu durum eser sahiplerinin haklarına tecavüz oluşturmaz.

 

Ancak Avrupa Birliği, eser sahiplerinin ülkelerini, panorama özgürlüğü kuralını uygulamada serbest bırakmıştır. Fransa bu serbestliği benimseyerek, panorama özgürlüğü kurallarını, izin alınması koşuluna bağlamıştır.  Bu durumda, Fransa’da, korunan eserlerin fotoğraflarını çekmek, çoğaltmak ve paylaşmak için Fransız yetkililerden izin alınması gerekiyor.

Genel olarak uygulanan uluslararası kurallara göre, eserler yaratıcısının yaşamı boyunca korunur. Eser sahibi öldükten sonra da eser koruması 70 yıl (bazı ülkelerde 50 yıl) devam eder.  Eyfel Kulesi’nin eser sahibi 1923 yılında yaşamını yitirmiş ve 1993 yılında Eyfel Kulesi, eser olarak kamuya açık hale gelmiştir. Ancak Kule 1985 yılında ışıklandırılmış ve bu ışıklandırma da sanat eseri sayıldığı için yeniden koruma altına alınmıştır. Böylece, gece ışıklar yandığı andan itibaren, kulenin fotoğrafları çekilse bile, çoğaltılamaz, paylaşılamaz, herhangi bir ticari amaçla kullanılamaz, olmuştur.

Önerimiz Eyfel Kulesi’nin gece fotoğrafını çekerseniz, fotoğraflarınızı sosyal medyada paylaşmamanız. Eğer paylaşmak isterseniz, Eyfel Kulesi yönetiminden izin almanız ve bunun için bir bedel ödemiz gerekecektir.

Kaynak: https://www.knijff.com/why-you-cant-take-pictures-of-the-eiffel-tower-by-night/

Topnur Altay

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir