TESLA MOTOR ve ELON MUSK

Kasım ayının başında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Türkiye’nin Otomobili Ortak Girişim Grubu Tanıtım Toplantısı gerçekleştirildi. Bu toplantıda markası, tasarımı ve teknolojisi yerli olacak bir otomobilin üretilmesi için ilk adım atıldı. Bu otomobilin sürdürülebilir ve yenilenebilir enerji çözümü olan elektrik motorlu ve bataryalı olması hedefleniyor. Bu otomobilin üretimini gerçekleştirecek özel sektör girişim grubunu ise Anadolu Grup, BMC Grubu, Kıraça Holding, Turkcell Grubu ve Zorlu Holding olarak açıklandı.

İşte tam bu gelişmeler olurken Amerikalı iş adamı SpaceX şirketinin sahibi Elon Musk Türkiye’ye geldi. Elon Musk ile yapılan görüşmenin detaylarını paylaşan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Elon Musk’ın Türkiye’ye Türksat 5A-5B uydularının uzaya fırlatılması ile ilgili geldiğini paylaştı. Türksat uydularının fırlatılması ile ilgili olarak Airbus ile bir anlaşma yapılacağını söyleyen İbrahim Kalın, bu anlaşmanın tedarikçilerinden birinin de Elon Musk’ın şirketlerinden biri olan SpaceX olduğu için bu görüşmenin yapıldığını aktardı. Uyduların fırlatılması konusu ana gündem maddesi olarak paylaşılsa da Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, bu konunun yanı sıra Toplantı sırasında elektrikli otomobil konusu, sürdürülebilir enerji ve Türkiye’deki firmaların Elon Musk’ın sahibi olduğu Tesla ve SpaceX şirketleriyle yapabileceği ortak çalışmalar hakkında da görüş alışverişi yapıldığını bildirdi.

Elon Musk, 1971 yılında Güney Afrika’nın Pretoria şehrinde doğdu ve büyüdü. Liseden mezun olana kadar bu ülkede yaşadı. 17 yaşında ailesiyle birlikte önce Kanada’ya daha sonra ise Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti. Daha gençlik yıllarında ileride yapmayı planladığı işlerin alanlarını internet, uzay ve yenilenebilir enerji olarak belirlemişti. Kendince insanlığın kaderini en çok etkileyecek bu 3 şeye katkı sağlamak istiyordu ve bunu yapmak için de paraya ihtiyacı vardı. Zip2 adlı ilk şirketini kardeşiyle birlikte kurarak internet üzerinde çalıştı. Bu arada herkesin çok iyi bildiği elektronik ödeme sistemi olan PayPal’ı geliştirdi ve bu sistemi 2002 yılında eBay, 1,5 milyar dolara satın aldı. Elon Musk PayPal’deki hissesinden 180 milyon dolara aldı.

Artık diğer ilgi alanları olan uzay mühendisliği ve alternatif enerji kaynaklarına yönelmek için yeteri kadar parası vardı. Parasının 100 milyonu ile uzay yolculuklarının maliyetini düşürecek yeniden kullanılabilir roketler ve Mars gezegeninde kolonileşme gibi konularda çalışan SpaceX şirketine, 70 milyonu ile elektrikli araba üreten Tesla şirketine ve 10 milyonu ile de yenilenebilir enerji konusunda çalışan Solar City’ye yatırım yaptı.

Tesla Motors şirketi aslında bilinenin aksine Elon Musk’ın sahibi olduğu bir şirket değil. Şirket, 2003 yılında Martin Eberhard ve Marc Tarpenning adında iki mühendis tarafından kuruldu. En başından itibaren şirket kendini elektrikli arabaların ilk seri üreticisi olarak konumlandırdı ve kurucuları müşterilerini petrol yükünden kurtarmayı hayal etti. Musk’ın bu yöndeki arzularını şiddetle destekliyordu. Elon Musk projeye 2004 yılında katıldı ve şirketin ilk yatırımlarında liderlik yaparak şahsi parasından 70 milyon dolarlık yatırım yaparak Yönetim Kurulu’nun Başkanı oldu.

Tesla önce Roadster spor arabasının üretimine başladı. Bütün engellere rağmen Roadster tamamıyla elektrik enerjisiyle çalışan arabaların da güzel görünüp üstün performanslı olabileceğini kanıtladı. Roadster, tam kapasite şarj olduğunda 400 km yol alabiliyor ve 0-100 km’ye 3,7 saniyede çıkabiliyordu. Ancak Musk’ın hedefleri başkaydı. “Tesla Motors’un Gizli İş Planı (sadece seninle benim aramda)” adlı yazısında Musk hedefini şöyle özetliyordu;

*Spor araba yap

*Bu parayı ekonomik bir araba yapmak için kullan

*Bu parayı daha da ekonomik bir araba yapmak için kullan

*Yukarıdakileri yaparken ayrıca sıfır emisyonlu elektrik gücü üretimi sağla

*Kimseye söyleme.

Musk ve ekibi hedeflerine ulaşmak, araştırma ve geliştirmeler için buluşlar yaparken bu buluşlarına patentler de alıyorlardı. Tesla Motors şirketinin sahip olduğu belge almış patentlerin sayısı Amerikan Patent Ofisi verilerine göre 104’e ulaşmıştır. Bu kadar patente sahip olan Elon Musk ve şirketi 2014 yılının haziran ayında yayınladığı “Bizim Bütün Patentlerimiz Size Aittir” yazısında elektrik motorlu otomobillerin geliştirilmesi için çalışan bütün şirketlerin Tesla’ya ait patentleri açık kaynaktan kullanabileceklerini ve geliştirebileceklerini açıklamıştır. Bunun nedeni Musk’a göre çok basitti. Otomobil endüstrisi yıllık yaklaşık 100 milyon araç üretip satmakta ve şu an dolaşımda 2 milyar araç bulunmaktadır. Elektrikli araç programlarının toplamı ise bu üretimin yüzde 1’inin bile çok uzağındadır. Karbon salınım krizinin üstesinden gelmek için Tesla’nın tek başına savaşması yetmeyecektir. Musk ise, Tesla’nın, diğer elektrikli araç üreten şirketlerin ve tüm dünyanın hızla gelişen ortak bir teknoloji platformundan yararlanacağına inanmaktadır.

Musk’ın hayalleri bunlarla da sınırlı değildir. 2016 yılının bir aralık gününde Elon Musk trafikte sıkışıp kalınca “Bir tünel açma makinası üretip sadece kazmaya başlayacağım…” şeklinde bir tweet attı ve böylece The Boring Company doğmuş oldu. The Boring Company’nin amacı, tabi ki sadece tünel kazmak değil, bu tüneller sayesinde trafik sıkışıklığına çözüm üretmekti.Hızlı ve kontrollü hareket edebilecek patenler sayesinde yer altında bir ulaşım ağı kurmayı hedefleyen Elon Musk aynı zamanda bu teknolojiyi Hyperloop Ağı ile beraber kullanmayı amaçlıyor. Yani bir yandan aracınız hızlı patenler ile taşınırken diğer yandan da insan ve kargo taşıyan Hyperloop Tüpü yer alabilecek.

Elon Musk ile yapılan görüşmede Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da bulunuyordu. Görüşme sırasında büyük şehirlerdeki trafik problemlerine de değinildiğini belirten İbrahim Kalın, “tünel kazma ve yer altından trafiğin verilmesi gibi konular da konuşuldu” dedi. Elon Musk ve ekibinin bilgi birikiminin, yeni geliştirilecek olan yerli arabada kullanılabileceği gibi Tesla’nın pilleri veya Tesla araçlarının üretimi için de Türkiye’yi seçmesi oldukça değerli olacaktır. Bir başka önemli enerji projesi olan ve yine Elon Musk tarafından başlatılan Solar City Projesi de Türkiye’yi güneş enerjisinden elektrik üretimi konusunda bir sonraki adıma taşıyabilir. Türkiye’nin verimli güneşlenme süresi oldukça yüksek ve bu enerjiyi depolanabilir bir sistemde depolamak ve kullanmak geleceğimiz açısından çok değerli olacaktır.

Attila Gürsel

Ankara Patent Bürosu Genel Müdürü

 

 

 

Kaynaklar:

  1. https://www.tesla.com/en_EU/blog/all-our-patent-are-belong-you?redirect=no
  2. http://patft.uspto.gov
  3. https://www.redbull.com/tr-tr/elon-musk-kimdir
  4. http://teslaturk.com/roadster/
  5. https://www.tccb.gov.tr/haberler/410/87260/cumhurbaskani-erdogan-spacex-sirketinin-kurucusu-muski-kabul-etti.html

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir