Türkiye’nin Beklediği Yeni Kanun: Sınai Mülkiyet Kanunu

Teknolojik gelişmelerin hızına yetişemediğimiz günümüz dünyasında Türkiye’nin yerini hemen hemen hepimiz sorgular haldeyiz. 2017 yılının ilk ayında, tam da bu noktada önemli bir gelişmeye; Türkiye’de teknolojik, ekonomik ve sosyal ilerlemenin sağlanmasında kilit rol oynayan buluşlar ve diğer sınai hakların artık hukuk temelinde ve daha düzenli bir şekilde korunuyor olmasına tanıklık etmekteyiz. Ekonomik, ticari ve sosyal kalkınmanın sağlanması amacı ile oluşturulan sınai haklar kanunu yeni buluşların, tasarımların ve markaların yaratılmasını teşvik edici nitelikte olması sebebi ile umut vadediyor.

Yeni Sınai Mülkiyet Kanunu ile getirilen yeniliklere baktığımızda, kanunun tüm sınai hakları bir çatı altına toplaması, patent belgesi alım sürecinin daha hızlı ilerlemesi ve patent verilebilirlik kriterleri açısından incelemenin yapılmadığı, bu sebeple bu sistem ile korunan buluşların niteliğine ilişkin akıllarda soru işareti bırakan inceleme- siz sistemin kaldırılması büyük bir önem teşkil etmektedir. Öte yandan, bir yükseköğretim kurumunda bilimsel çalışmalar ve araştırmalar sonucu gerçekleştirilen buluşlar için artık çalışanların buluşlarına ilişkin hükümlerin uygulanması, buluş sahibine yükseköğretim kurumunun buluştan elde edeceği gelirden pay verilmesi ile Ar-Ge çalışmalarının ve bunun sonucunda ortaya çıkacak yeni ve özgün buluşlar ile milli gelirin artmasının hedeflendiği anlaşılmaktadır.

Özetle, ilerlemeye ve bağımsızlaşmaya daha çok ihtiyacımız olan bu günlerde, Atatürk’ün, “Ekonomisi zayıf bir ulus, yoksulluktan ve düşkünlükten kurtulamaz; güçlü bir uygarlığa, kalkınma ve mutluluğa kavuşamaz; toplumsal ve siyasal yıkımlardan kaçamaz.” sözü doğrultusunda ekonomik kalkınmanın hedeflenmesi ile atılan, sınai mülkiyet kanunu ile gelen yenilikler gibi adımların bu günümüz ve geleceğimiz için önemi büyüktür.

 

Merve İzgi Ceylan

Patent Prosedür Birimi Uzman Yardımcısı

Türkiye’nin Beklediği Yeni Kanun: Sınai Mülkiyet Kanunu” için bir yorum

  • 8 Nisan 2017 tarihinde, saat 00:47
    Permalink

    Bu konuda start-up’u çalınmış bazı arkadaşlarım var hem de kurumsal firmalar tarafından. Start-up’ları destekleme amacı ile kurulmuş firmalar dahi bunu yaptığına şahit oldum. Umarız kanun gelir…

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir