Dünyadan Önemli Gelişmeler

Dunya Haritasi

Polonya’da yeni fikri haklar yasası yürürlüğe girdi. Patent ve Faydalı Model başvurularını kapsayan altı aylık hoşgörü süresi ilk kez yasaya eklendi, buna göre başvuru öncesindeki altı ayda başvuru sahibi ve onun yasal temsilcileri tarafından yapılan açıklamalar yeniliği etkilemeyecek. Teşhis ve tedavi kapsamındaki patentlerin başvuruları ile ilgili istemleri kapsayan yeni kararlar da yasaya eklendi. Bölünmüş patent başvurusu ile ilgili alınan kararlarda da bölünmüş başvuru yapılmak istendiğinde bölünmüş başvurunun ana patent başvurusu ile bir ilgisi olmadığına ya da ana başvurunun buluş bütünlüğü gerekliliğini yerine getirdiğine karar verilmesi halinde ana başvurudan ayrı değerlendirilemeyecek.

İsrail Fikri Haklar Ofisi, bölünmüş patent ile ilgili olarak yeni kararlara imza attı. 2010’dan beri İsrail’de uygulanmakta olan sistemde, bölünmüş başvuru yapılamıyordu. İsrail Fikri Haklar Ofisi aldığı bu kararla ana patente veya bölünmüş başvuruya dayanarak yapılan ikincil bölünmüş başvuru uygulamasının da önünü açmış oldu.

Hindistan Fikri Haklar Ofisi; bilgisayar ile alakalı buluşlar için yeni bir yönetmelik yayımladı. Yazılımlar eser kapsamında korunmaya devam ederken, patent belgesi hakkı için üç bölümden oluşan bir test yapılacak. Buna göre, istemler açık ve net olarak buluşu anlatacak, eğer başvuru sadece matematik, iş yapış metodu ya da algoritma içeriyorsa reddedilecek. Son olarak başvurunun; çalıştığı yazılıma da bakılarak sadece bilgisayar programı olması halinde patentlenebilir olması kabul edilmeyecek. Programın donanım ve patentlenebilirlik ile ilgili gerekli adımları içermesi halinde patent ile korunabileceğine karar verilecek.

Kuzey Afrika ülkesi Tunus, Avrupa Patent Geçerlilik Kanunu’nu onayarak yürürlüğe koymaya hazırlanıyor. Kanun Tunus’un Avrupa Patent Sözleşmesi’ne üye olmamasına rağmen, PCT’den Tunus’a yapılan giriş başvuruları ve ulusal Tunus başvurularının Avrupa Patent geçerlilikleri ile eşit haklara sahip olmasını sağlayacak. Böylece başvuru sonrasındaki prosedürel süreç de kolaylaşacaktır. Kuzey Afrika’ya ticari bir canlanma sağlamayı ve başvuru sayılarını arttırmayı hedefleyen bu andlaşmanın bir benzerini Fas imzalayıp, Mayıs 2015 tarihinde yürürlüğe almıştı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir