Başkent’te Marka Rüzgarı Esti

mkdank1Ankara Ticaret Odası (ATO), marka konusunun önemine dikkati çekmek, marka kültürü oluşturmak ve başkente yeni markalar katabilmek için Marka Konferansı düzenledi. Markaların ilham veren başarı hikaye-lerinin anlatıldığı ve markalaşma alanındaki küresel gelişmelerin ele alındığı oturumlar, gençlerin ağırlıklı olduğu kalabalık bir izleyici topluluğu tarafından ilgiyle izlendi. Bu oturumlardan birine de Yönetim Kurulu Başkanımız M. Kaan Dericioğlu imza attı. “Truva Atı’na Karşı Marka Koruma Kalkanı” başlıklı konuşmasında Kaan Dericioğlu; dünyada, Türkiye’de ve Ankara’da marka ve patente dair istatistiki veriler paylaştı. Çalışma hayatı boyunca yaptığı araştırmalarda 4.000’den fazla şirketin sadece yüzde 12’sinin uzun ömürlü olduğunu gördüğünü belirten Dericioğlu, “Bu şirketlerin ortak noktası öz Türkçe isimlere sahip olmaları. Markaya yatırım yapmak uzun soluklu olması gereken bir konu” dedi.

Markanızın Bir Hikayesi Olmalı
Simit Sarayı’nın Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Okutur, “Türk Fırınından Nasıl Dünya Markası Çıkar?” başlıklı oturumda Simit Sarayı markasını sıfırdan nasıl yarattığını anlattı. İnsanların cebindeki en küçük paraya talip olduğunu ve ucuz ürünlerden oluşan bir liste yaptığını anlatan Okutur, “Listenin ikinci sırasında simit olduğunu görünce o gün simitçi olacağımı anladım” dedi.
Marka Festivali’nin önemine de işaret eden Okutur, “Markalaşamıyorsak bize ekmek yok. İnsanlar, şirketler, ürünler, şehirler ve ülkeler için marka olmak çok önemli” dedi.
Marka Elle Tutulabilir Olmalı
Graham Hales Consulting Kurucusu ve Marka Danışmanı Graham Hales de, markalaşmanın bir yolculuk olduğunu ve sürekli değişmek anlamına geldiğini söyledi. Markanın bir vaat taşıdığını kaydeden Hales, “Müşterilerimiz hakkımızda ne diyorsa, markamız odur” dedi. Hales, markanın özgün ve elle tutulabilir olması gerektiğini de sözlerine ekledi.
Bir Ankara Markası: sikayetvar.com
“Müşteriye Memnuniyetle Meydan Okunur” başlıklı oturumda ise sikayetvar.com’un Genel Müdürü Dr. Ömer Deveci konuştu. Sitenin bir Ankara markası olarak 2001 yılında hayata geçtiğini anlatan Deveci, “Türkiye’de ve dünyada bir ilk olma özelliği taşıyor. Çok yakın bir zamanda AB ülkelerinde de bu konu ile ilgili yayınlarımıza başlayacağız” dedi. Deveci, siteye yılda 1 milyon şikayet geldiğini, aylık okur sayısının ise 3 milyon kişi olduğunun bilgisini verdi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir