Eskişehir’de Önemli Bir Etkinliğe Daha İmza Attık

DSC_0048Anadolu Üniversitesi Ar-Ge ve İnovasyon Koordinasyon Merkezi Teknoloji Transfer Ofisi (ARİNKOM TTO) tarafından düzenlenen ve Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) desteği ile gerçekleştirilen “Uluslararası Rekabet için Ar-Ge ve Yeniliğin Korunması, Ticarileştirilmesi Eğitimi”ne biz de Ankara Patent Bürosu olarak destek verdik.
İki gün süren etkinlik kapsamında Yönetim Kurulu Başkanımız M. Kaan Dericioğlu bir eğitim verdi. Açılış konuşmalarının ardından ilk eğitimi vermek üzere ARİNKOM TTO Fikri Haklar ve Ticarileştirme Koordinatörü Özlem Tigin, “Fikri Hakların Politika ve Stratejileri, Anadolu Üniversitesi Uygulamaları” konulu sunumunu gerçekleştirdi. Özlem Tigin konuşmasının devamında buluş sahiplerinin başvurularını üniversiteye devredebileceklerini ve ticarileştirmenin aşamalarından bahsetti.

Özlem Tigin’in sunumunun ardından Yönetim Kurulu Başkanımız M. Kaan Dericioğlu “Fikri Haklara Giriş” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Dericioğlu sunumuna “Fikri Haklarda Genel Kavramlar” konusu ile başladı. Fikir ürünü, buluş, tasarım ile patent arasındaki farklara değinen M. Kaan Dericioğlu, sunumunun ikinci bölümünde eğitimcilere patentlenebilirlik kriterlerinden bahsetti. Dericioğlu sunumunu patent bütünlüğünün önemine değinerek sonlandırdı.
26-27 Kasım tarihlerinde düzenlenen ve Eskişehir’de teknoloji transferi kapsamında fikri haklar, ticarileştirme ve sözleşme yönetimi konularını içeren ilk eğitim olma özelliği taşıyan etkinlikte “Fikri Haklar”, “Patent Yaratma Süreçleri”, “Koruma Stratejileri”, “Sözleşme Yönetimi”, “Fikri Hakların Ticarileştirilmesi”, “Teknoloji Portföyü Yönetimi” gibi konular ele alındı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir