Dünyadan Kısa Kısa

Dunya Haritasi

  • Cezayir Madrid Protokolü’ne dahil oluyor. 2015 yılı ile birlikte hızlı bir büyüme ivmesi yakalayan Madrid Protokolü’ne OAPI, Kamboçya ve Zimbabwe’den sonra Cezayir’in de dahil olmasıyla üye devlet ve birlik sayısı 95’e çıkıyor. Türkiye’nin 01.01.1999 tarihinde üye olduğu protokolde tek bir başvuru ile, Avrupa Birliği de dahil, birden fazla üye ülkede veya tüm üye ülkelerde koruma sağlanabiliyor.
  • Karayip adalarından biri olan ve önemli bir finans merkezi olan Kayman Adaları’nın ülke internet uzantı alan adı olan “.ky” Eylül ayı itibari ile satışa çıkıyor. Daha önce “.ky” sadece Kayman Adaları’nda yaşayanlar ve orada ticaret yapanlar tarafından kullanılabiliyordu.
  • Kanada’da marka tescil belgesi yenileme süresi 10 yıla iniyor. Dünyanın bir çok ülkesinde markalar 10 yılda bir yenilenirken, Kanada’da 15 yılda bir yenileniyordu. Yeni yasanın önümüzdeki aylarda ya da 2016 yılının ilk çeyreğinde yürürlüğe girmesi bekleniyor.
  • Güney Amerika Ülkesi Venezuela resmi ücretlere rekor oranda zam yaptı. Venezuela Patent ve Marka Ofisinden yapılan açıklamaya göre resmi harçlara yüzde 940 ila 2000 oranında zam geldi.
  • Yemen haftasonu tatil günlerini değiştirdi. Yapılan açıklamaya göre Yemen, Cuma ve Cumartesi günleri yerine Perşembe ve Cuma günlerini haftasonu tatil günleri olarak değiştirdi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir