Körfez Ülkeleri ‘Ortak Marka Yasası’na Doğru

Körfez İşbirliği Konseyi’ne üye olan altı devletin (Bahreyn, Kuveyt, Umman, Katar, Suudi Arbistan ve Birleşik Arap Emirlikleri) ortak kullanacakları marka kanunu yavaş yavaş yürürlüğe giriyor.
Ticaret Bakanlarının himayesinde gerçekleşen bu tasarıyı şu ana kadar Bahreyn, Suudi Arabistan ve Katar meclisleri kabul ederek yasalaştırdı. Diğer üye devletlerin de yakın bir zamanda tasarıyı onaylamaları bekleniyor. Tek bir başvuru ile altı ülkede marka tescilinin yapılabileceği, Arap Birliği Marka Tescil İşlemleri için henüz ortak bir ofis ya da yargı mercii konusunda bir çalışma bulunmuyor.

Tasarıda yer alan önemli değişiklerden bazıları şu şekilde:
* Marka tanımı genişletilerek ses ve koku markası da ekleniyor.
* Önceki tarihli yurt dışı başvurularına dayanarak rüçhan hakkı talep edilebiliyor.
* Kabul edilen marka başvuruları, itirazlara açılmak üzere yayınlanacak. Yayına çıkan markalara itirazların yayın tarihinden itibaren 60 gün içerisinde yapılması gerekmektedir.
* İtirazlar, temyiz ve iptaller için mahkemeler yerine bir temyiz kurulu oluşturuluyor ve bunların resmi ücretleri üye ülkelere göre farklılıklar gösteriyor.
* Kurul, itirazlar ile ilgili kararını her iki tarafın da katıldığı olası bir oturumun ardından verecek.1024px-Persian_Gulf_Arab_States_english

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir