TPE’de Düzenlenen Patent Araştırma ve İnceleme Rapor Sayısı Arttı

2015 yılının ilk yarısında TPE tarafından düzenlenen patent araştırma ve inceleme rapor sayısı, 2014 yılının aynı dönemine oranla %32 artarak 1.038’e ulaştı.
Patent araştırma ve inceleme raporlarının hazırlanması, patent sürecinin en önemli iki aşamasını oluşturuyor. Araştırma ve inceleme raporu Enstitü tarafından düzenlenmeyen başvurulara ait raporlar Avusturya, Danimarka, İsveç ve Rusya Patent Ofisleri’nce işbirliği protokolleri uyarınca düzenleniyor.
2014 yılı sonunda %44 olan Enstitü tarafından hazırlanan raporların, toplam raporlara oranının 2015 yılı sonunda %80 olması hedefleniyor.
Önümüzdeki yıl, patent başvurularının araştırma ve inceleme raporlarının tamamının Türk Patent Enstitüsü bünyesinde gerçekleştirilmesinin yanı sıra Bosna-Hersek gibi ülke ofislerine araştırma ve inceleme raporu hazırlanması hizmeti sunulması hedefleniyor.
Ayrıca, Türk Patent Enstitüsü Ağustos ayı başında 30 yeni patent uzman yardımcısını işe aldı. Bu istihdam artışının hazırlanan araştırma ve inceleme raporlarının sayısının artmasında ve raporların hazırlanma süresinin kısalmasında pozitif etkileri olacaktır. TPE tarafından hazırlanan patent araştırma ve inceleme raporlarının oranı 2009’da %8 iken, 2014’de %45’e ulaştı.                              tpe1

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir