“Özçekim”e İzin Çıktı

Avrupa Birliği’nin tarihi ve turistik yerlerde çekilen fotoğrafların sosyal medyada paylaşılmasının yasaklanmasına ilişkin girişimi Avrupa Parlamentosu tarafından engellendi. Turistler bugüne kadar olduğu gibi bundan böyle de Eyfel Kulesi, Brandenburg Kapısı, Louvre Müzesi gibi Avrupa’nın tarihi ve turistik mekanlarının önünde çektikleri fotoğrafları sosyal medyada paylaşabilecek. Avrupa Parlamentosu vekilleri, Avrupa Birliği’nin eser hakları yasa değişikliği tasarısında öngörülen yasağın metinden çıkarılması yönünde karar bildirdi.

Avrupa Birliği ülkelerinde şu anda konuya ilişkin farklı yasal düzenlemeler mevcut. Örneğin Alman eser hakları yasası, tarihi ve turistik mekânlarda fotoğraf çekilmesine ve bu fotoğrafların paylaşılmasına imkân tanıyor. Fransa gibi bazı ülkelerde ise bu haklar biraz daha kısıtlı.

Parlamento için konuyla ilgili raporu kaleme alan Korsanlar Partisi’nden Julia Reda, “Avrupa Birliği ülkelerinin vatandaşları rahatlıkla selfie çekip bunları paylaşabilirler” dedi.

Avrupa Parlamentosu, üniversite ve kütüphaneleri rahatlatacak adımlar da atmak istiyor. Parlamentonun planları arasında, yazarların telif hakları zaman aşımına uğradıktan sonra kitapların daha kolay dijitalleşmesini sağlayacak uygulamalar da mevcut.ozcekim1

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir