Kuzey Irak Marka Tescil Süreci Hakkında;

erbilIrak’ta Bağdat ve Erbil olmak üzere iki adet Marka Ofisi yer alıyor. Temelde, Bağdat başvuruları Kuzey Irak da dahil olmak üzere tüm ülkede koruma sağlıyor. Ancak Haziran ayında Kuzey Irak Marka Ofisi’nin kuruluşuyla birlikte marka sahiplerinin Kuzey Irak’ta da bölgesel başvuru yapma seçeneği bulunuyor.
Bu durumda marka sahipleri, ya Kuzey Irak’ta yeni bir başvuru yapabilir ya da Irak tescilleri var ise mevcut tescillerini belgelendirmek koşulu ile Kuzey Irak’ta bu başvurularını yeniden onaylatabiliyor. Kuzey Irak başvurularının bölgesel koruma sağlamasının yanında bir diğer avantajı ise Kuzey Irak Marka Ofisi’nin markayı gümrükte izlemeye alması.
Kuzey Irak’ta yeni bir başvurunun yapılmasının mı yoksa Irak tescilinin Kuzey Irak’ta yeniden onaylatılmasının mı daha iyi olacağı sorusu Irak’taki portföyün detaylarına bağlı. Irak’ta marka tescilli ise, Kuzey Irak’ta yeniden onaylatılması daha mantıklı görünüyor, bu işlem için Irak Tescil Belgesi’nin noter onaylı bir kopyasının sunulması yeterli oluyor. Ancak, süreç içinde başka bilgi veya belgelerin talep edilebileceği ve uygulama sırasında her iki Marka Ofisi’nin de işlemine dahil olacağı göz önüne alındığında gecikmelerin yaşanması da öngörülüyor. Bu nedenle marka Irak’ta tescilli olsa bile bazı durumlarda Kuzey Irak Marka Ofisi’ne doğrudan yeni bir başvuru yapılmasının avantajları da bulunuyor. Doğrudan Kuzey Irak’a yapılan başvurular 1 yıl için de sonuçlanıyor.
Özetle, Kuzey Irak için bölgesel bir koruma sağlanmasının gerekli olup olmadığı ve başvuru için hangi seçeneğin izleneceği konularında kesinlik kazanmış cevaplar bulunmuyor. İzlenecek yolun belirlenmesi mevcut şartlara ve yapılan iş için alınabilecek riske bağlıdır. Marka ihlali ile ilgili konuların gündeme gelmesi durumunda ülkenin içerisinde bulunduğu mevcut koşullar göz önüne alınarak markanız için daha sağlam bir koruma oluşturulması amacıyla Kuzey Irak’ta başvuru yapılmasını öneriyoruz.
Detaylı bilgi için bizlerle iletişime geçebilir ayrıca sorularınızı marka@ankarapatent.com adresine iletebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir