Dünya’dan Fikri Haklar Alanında Gelişmeler

Etiyopya’da mevcut marka kanununun değişmesi ile  24 Aralık 2012 tarihinde yeni yasa yürürlüğe girdi. Yeni yasaya göre 07 Temmuz 2006 tarihinden önce başvurusu yapılan markalar için yeni başvuru yapılması gerekmektedir. Yeniden  başvuru yapılacak markalar  doğrudan tescil edilmeyecek, bu markalar için  ön inceleme yapılacaktır.  07 Temmuz 2006 tarihinden sonra  başvurusu yapılmış ve tescil edilmiş markalar için ise tescil belgesinin yeniden düzenlenmesi için başvuruda bulunulması  gerekmektedir. Belirtilen işlemler yapılmadığı takdirde  mevcut başvurular hükümsüz kalacaktır.

Orta Amerika ülkelerinden Nikaragua’da 14.05.2013 itibariyle yapılacak başvurularda kullanılacak belgeler için elçilik ve resmi noter tasdikine ihtiyaç artık duyulmayacak. Bu tarihe kadar Türkiye’de Nikaragua elçiliği olmaması nedeni ile belgelerin onaylatılması ancak yurtdışından destek alınarak yapılabiliyor ve başvuru süreci çok uzuyordu.

Libya’da siyasal istikrarın sağlanması ile birlikte Libya Marka Ofisi faaliyetlerine 16.04.2013 tarihinde kaldığı yerden başladı.

Suudi Arabistan 03.03.2013 itibariyle PCT’ye üye oldu. Uluslararası patent başvurularınızın tek bir başvuru ile toplu olarak yapılabildiği Patent Cooperation Treaty PCT’ ye üye ülke sayısı Suudi Arabistan’ın dahil olması ile 147 oldu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir