İTÜ Robotları Ağırladı

İTÜ Robot Şenliğine Ev Sahipliği Yaptı

Bu yıl 7’incisi düzenlenen İstanbul Teknik Üniversitesi Robot Olimpiyatlarına, yaklaşık 800 proje başvurudan çıkan 485 robot arasında kıyasıya rekabet yaşandı.

Üniversite ve lise öğrencilerinin robotiğe olan ilgilerini arttırmak amacıyla İTÜ Kontrol ve Otomasyon Kulübü tarafından düzenlenen İTÜ Robot Olimpiyatları (İTÜRO) İTÜ Ayazağa Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Etkinlik boyunca sergilenen robotlar, “Süpürge”, “Yangın Söndüren”, “Merdiven Çıkan”, “Labirent”, “Kendini Dengeleyen Robot”, “Serbest” ve “Senaryo” kategorilerinde yarıştı. Pirinç toplamaya çalışan robotların yarışı ise görülmeye değerdi.

Yarışmaların sonunda düzenlenen törende; 9 kategoride toplam 27 projenin sahibi plaketle ödüllendirildi. Türkiye’nin dört bir yanından akademisyenler, sanayiciler ve öğrencileri bir araya getiren etkinlik kapsamında amatör ve profesyonel robot meraklıları için robotik ve kontrol bilimi gibi alanlarda seminer ve paneller de düzenlendi. Bu yılın seminer konuğu ise, Brüksel Üniversitesi’nden Prof. Dr. Marco Dorigo’ydu.

6200’ün üzerindeki katılımcı sayısıyla anasınıfı öğrencilerinden akademisyenlere kadar robotikle ilgilenen her yaştan ziyaretçiyi ağırlayan İTÜRO ekibi etkinliği bitirmenin tatlı mutluluğunu yaşadı. 803 webden ön kayıtlı proje bulunurken bunların 485’i yarıştı.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir