El Hareketlerini Algılayan TV Kumandayı Öldürebilir


Bilim insanlarının, izleyicinin el hareketlerine cevap veren TV’yi bulmasıyla, koltuğun arasına sıkışan kumandayı avlama günleri geride kalıyor.
Alman bilim adamı Dr. Bjorn Stenger’ın önderliğinde Cambridge laboratuvarında geliştirilen teknoloji, dünyanın en büyük elektronik fuarı International Funkausstellung’ta tanıtıldı ve görüldü ki; Tom Cruise’un Azınlık Raporu filmindeki gibi, el hareketleriyle kanal değiştirmek, sesi kontrol etmek ve filmi durdurmak bu teknolojiyle mümkün.
Televizyonun üzerine yerleştirilen küçük bir kamera, görüş alanına giren kişilerin hareketlerini hissedebiliyor ve el hareketlerinden komut alabiliyor.
Cihazın içerisindeki “Hareket (Jest) arayüzü teknolojisi” ellerin hareketlerini algılıyor, yukarı ya da aşağı doğru dalga hareketi ses seviyesini değiştirirken, yukarı kaldırılan el ile DVD durdurulabiliyor.
Toshiba’nın bu teknolojiyi araştıran takımında yer alan Dr. Kate Knill, bu teknolojinin bilgisayar ve diğer cihazlara da adapte edilebileceğini ve günün birinde bilgisayar faresinin kullanılmaz hale geleceğini söylüyor.
Programlanabilen, istenilen sayıda hareketle etkileşime geçebilen hatta belirli kullanıcıları tanımlayarak favori kanallarını açabilen teknolojinin, kazara yapılan el hareketlerini ayırt etmesi üzerine çalışmalara ise devam ediliyor.
5 yıl içerisinde bu teknolojinin dokunmatik ekranın yerine geçmesini isteyen bilim adamları, televizyon izlerken yanıtlanması gereken telefon sırasında sadece bir hareketle izlenen programın durdurulabilmesinin mümkün olduğunu belirtiyorlar.

telegraph.co.uk kaynağındaki haber esas alınarak düzenlenmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir