Hijyenik İnteraktif Alışveriş

Almanya’daki Fraunhofer Telekomünikasyon Enstitüsü araştırmacıları, 2011 yılında; tüketicilerin ihtiyaçlarını mağazanın önündeki ekranlardan istedikleri saatte satın alabilecekleri bir interaktif alışveriş ekranı icat etti.
3D teknolojisini kullanan araştırmacılar, yüz mimiklerini ve el hareketlerini algılayabilen, böylelikle alışveriş meraklıları için dijital alışveriş ekranını dokunmaya gerek kalmadan kontrol edebilir hale getiren bir sistem geliştirdi. Önümüzdeki süreçte, dokunmatik ekranların yerini alacağı düşünülen sistem, dokunmatik ekranların mikrop taşıdığını düşünen titiz alışveriş bağımlılarını da bu dertlerinden kurtarıyor.
İnteraktif alışveriş ekranı, iki stereo veya 3D görüntüleri oluşturmak için bir dizi kamera kullanması bakımından var olan dokunmatik ekran teknolojilerinden farklılaşıyor. Sistemin stereo görüntülerinden biri yüze diğeri ise el hareketlerine odaklanıyor. Bir süredir internette kullanılan bu yeni teknolojinin sokaklarda ve alışveriş merkezlerinde de kullanılmasını sağlayan Fraunhofer Telekomünikasyon Enstitüsü bilim adamlarından Paul Chojecki; bu teknolojinin, herhangi bir kişisel veriyi kaydetmediğini sadece vitrin önünde kaç kişinin durduğu ve müşterilerin hangi ürünlerle ilgilenip, hangi bilgilere baktığı gibi verileri kaydettiğini belirtiyor.

gizmag.com kaynağındaki haber esas alınarak düzenlenmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir