İnteraktif Tasarımlar

MÜŞTERİ TEMSİLCİSİ MASA

“Atracsys” şirketi tarafından geliştirilen bu masa, cep telefonu dükkanları gibi ticari uygulamalar için kullanılabiliyor. Örneğin bu interaktif masanın üzerine bir telefon yerleştirdiğinizde telefonun bütün özellikleri ekranda incelenebiliyor.

DOKUNMATİK EKRANLI MASA

Tasarım stüdyosu “430 Limited” tarafından, restaurantların ve kafelerin tezgahlarında kullanılmak üzere geliştirilen bu interaktif ekran; üzerine yerleştirilen nesnelere karşı duyarlı ve yüzeyindeki dokunmatik ekrana dokundukça değişik şekiller oluşturabilmek mümkün. Müşterilerin oyun oynayabileceği masanın en büyük avantajı ise içeceklerin ve etkinliklerin promosyonunun yapılabilmesi.

ORGANİGAMİ

Mireia Subirana and Iván Aguado adlı tasarımcılar tarafından geliştirilen “Organigami” adında çoklu dokunmatik masa, içindeki “organik” yaratık ile dokunarak oynanmasına imkan veriyor. Hayali canlıyı parmaklarınızla çektikçe sizin belirlediğiniz yöne doğru gidiyor. Masanın yüzeyinin hemen altındaki ışın ile ayna sayesinde görüntüler yansıtılabiliyor.

İNTERAKTİF LED KAHVE MASASI

Tasarım stüdyosu “Becausewecan” tarafından geliştirilen interaktif kahve masasında, cam yüzeyin hemen altında harekete duyarlı 640 LED ışık bulunuyor. Hareketinizle birlikte yanıp sönmeye başlayan bu ışıkların şiddeti ise, hareketinizin masaya olan uzaklığına göre değişiyor.

KONUŞAN MASA

Tasarımcı Marcus Ericsson, David Sjunnesson, John Eriksson ve Minna Gedin tarafından icat edilen “konuşan masa”; konuşmalara tepki veriyor ve konuşulan kelimeleri masa üzerinde beliren renklere dönüştürüyor.

MÜZİK YAPAN DOKUNMATİK MASA

Sergi Jordà, Günter Geiger, Martin Kaltenbrunner ve Marcos Alonso tarafından geliştirilen çoklu dokunmatik masa, birçok kişinin görsel bir yolla müzik yapmasını sağlıyor. Ekran üzerindeki değişik yapı taşları kullanılarak sesler ayarlanabilirken, geleneksel mixer ya da sintizayzırlardan farklı olarak hem görsel hem de işitsel tepki alabilmek mümkün.

İNTERAKTİF ZEMİNLER

EyeClick tarafından, düz bir zemini dokunmatik bir alana çevirerek o bölgeyi eğlenceli bir oyun alanına dönüştüren; EyeStep İnteraktif Zemin geliştirildi. Fuarlarda, müzelerde, lobilerde, oyun alanlarında ve ziyaretçi merkezlerindeki hedef kitlenin dikkatini çekmek için kullanılan yüksek etkili bir pazarlama ve marka tanıtım aracı olan Eyestep interaktif zeminlerin kurulumu ve kontrolü oldukça kolay; zengin şablonları ve görsel efektleriyle de insanların dikkatini kolaylıkla çekebiliyor. Farklı görsel efektleri kolaylıkla düzenleyebildiğiniz interaktif zeminlerde; futbol da dahil pek çok oyunu oynamak, müzik enstrümanlarını çalmak veya çeşit çeşit değişik reklam teknikleri kullanmak mümkün.

MADE IN CHINA

“Gelecek Nesil PC Yarışması’nın 2006 yılındaki kazananı, özellikle Çin pazarı için tasarlanan “Made in China” konseptiydi. CPU ya da hard disk gibi bir donanıma sahip olmayan ve altyapısı servis sağlayıcısı tarafından sağlanan ürün ile ilgili en ilginç şey Çin kültüründen izler taşıması. Tasarlanan bu gelecek nesil PC’de, Çin yemek çubukları ile dosyaları sürükleyip bırakabileceğiniz gibi, konseptin tarzı da Çin’e özgü birçok özellik içeriyor.

Ay-Pi 2012 Şubat-Mart-Nisan sayısından alıntıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir