Türk Mucitten, Alkollü Şoförü Polise İhbar Eden Otomobil


Pamukkale Üniversitesi Hastaneleri Teknik Koordinatörü Recep Metin Yerdelen, ‘Funika Barış’ ismini koyduğu, gerekli hallerde konuşarak sürücüyü uyaran ve uyarıları cevap bulmazsa otomatik olarak önlem alan bir araba icat etti.
Trafik kazasında ölen yakın arkadaşı Barış Akarsu’nun anısına projeye Funika Barış adını verdiğini söyleyen Yerdelen, aracın ses entegre sisteminin uzaktan kumanda ile kontrol edildiğini ve arabanın tüm dünya dillerini konuşabildiğini ifade etti. Arabanın özellikleri ise saymakla
bitmiyor. Tanımadığı kişiler tarafından kullanılmak istendiğinde çalışmayan, şeritten ayrılırsanız sizi uyaran araba; ayrıca yağ, benzin, motor ısısı bilgilerini konuşarak bildiriyor. Alkollü olarak araca binmeye kalkıştığınız anda hemen sizi uyararak en yakın polis birimine ve ailenize kısa mesaj yoluyla olayı bildiriyor. Aracınızı kullanırken yorulur ya da uykunuz gelirse sizi sözlü olarak ikaz ediyor. Üçten fazla SMS uyarısı alırsanız motoru kapatıyor ve SMS ile gereken yerlere bilgi veriyor. Sürücü müdahaleye uğradığında bütün kapıları kapatıp, camları otomatik olarak kilitliyor ve motoru durduruyor.

haberler.com kaynağındaki haber esas alınarak düzenlenmiştir.

Türk Mucitten, Alkollü Şoförü Polise İhbar Eden Otomobil” için 2 yorum

  • 13 Eylül 2012 tarihinde, saat 08:46
    Permalink

    Bu projeyi seneler önce Teknoloji Tasarım Dersi, 7.sınıf kurgu kuşağında öğrencilerimiz de kurgulamıştı. Eğer önem verilir ve destek olunursa ortaokul öğrencilerinin hayalgücü ile çok iyi buluşlara, inovasyonlara imza atılabilir.

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir