Yaşlılar için Akıllı Evler


ABD ve Japonya’da yaşlıların hayatlarını kolaylaştırmak ve hayat kalitelerini artırmak için artık akıllı evler ve ürünler kullanılmaya başlandı.
ABD ve Japonya’da yaşlılara evde bakım için ileri teknolojinin kullanıldığı akıllı evler hayata geçirildi. Evlere yerleştirilen sensörlerle, yaşlıların sağlık riskleri anında tespit edilerek yaşam kalitesi arttırılıyor.
ABD’de 250 yaşlının evine yerleştirilen sensörlerle, 4 yıldır; yürüme hızlarının, kalp atışlarının, solunum fonksiyonlarının, yemek yeme içiminin, eve giriş çıkışlarının, buzdolabını hangi sıklıkla açıp kapadıklarının, telefonu kaç kere kullandıklarının takip edildiği belirtildi. NSF Biyomedikal Programı Başkanı Prof. Dr. Misha Pavel ise, aile bireyleriyle görüşen yaşlıların zihin sağlığının daha iyi olduğunun tespit edilmesi üzerine, Skype programıyla kişilerin aileleriyle sürekli iletişim kurması için ücretsiz internet bağlantısı sağlandığını da belirtti.
Japonya’daki Chiba Üniversitesi Biyomedikal Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Toshiyo Tamura ise, yaşlılardaki düşmeye bağlı kırıkları önlemek amacıyla taşınabilir hava yastığı icat ettiklerini vurguladı. Bir kilogram ağırlığındaki hava yastığının yaşlıların ergonomik şekilde kolayca taşıyabilecekleri şekilde geliştirildiği ifade edildi.

ntvmsnbc.com kaynağındaki haber esas alınarak düzenlenmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir