Mağazalarda Bizim Yerimize Görüntümüz Giyinecek


Bilim adamları kişinin vücut ölçülerini ölçebilen ve bu sayede onun sanal görüntüsünü yaratan 3D vücut tarayıcı geliştirdi. Ekrandaki bu sanal görüntü sayesinde mağazalarda kıyafetleri tek tek denemek sorunu da halloluyor ve uygun beden bulunduğu anda kişi kıyafeti gönül rahatlığıyla alabiliyor.
Japonya’da üretilmiş bir tarayıcı kullanan University College London 3D Merkezi, vücut görüntüsünü ekrana yerleştiren teknolojiyi yaratmış durumda ve bu yeni teknolojiyle ilgili John Lewis, Oasis, Littlewoods gibi mağaza zincirleriyle de anlaştı.
Uygulamada, alışveriş yapanlar üstlerinde iç çamaşırıyla fotoğraf kabini şeklindeki tarayıcıya giriyor. Düşük kuvvetli kızılötesi ışınlar vücuttaki 300 bin noktadan fazla noktayı okuyor ve tüm bu süreç en fazla 12 saniye sürüyor. Bu şekilde 100’den fazla vücut ölçüsü biraraya getirilebiliyor.
Daha sonra bilgisayar ekranındaki “sanal soyunma kabini”nde, müşteriler sadece tuşlara basarak kıyafetleri deneyebiliyorlar. Hatta görüntülerini internete yükleyip, bilgisayar ya da da dijital televizyon yoluyla online mağazalarda da kıyafetleri denemeleri mümkün. Teknoloji 18 ay içinde mağazalarda olabilecek.

dailymail.co.uk kaynağındaki haber esas alınarak düzenlenmiştir.

Mağazalarda Bizim Yerimize Görüntümüz Giyinecek” için bir yorum

  • 13 Eylül 2012 tarihinde, saat 08:51
    Permalink

    Bu projeyi seneler önce Teknoloji Tasarım Dersi, 6.sınıf kurgu kuşağında “hayallerim çizgide saklı” etkinliğinde öğrencilerimiz de kurgulamıştı. Eğer önem verilir ve destek olunursa ortaokul öğrencilerinin hayalgücü ile çok iyi buluşlara, inovasyonlara imza atılabilir.

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir