MÜZELER ARTIK “YAŞANACAK”


“Ankara Müzelerinde İnteraktif Uygulamalar” projesi kapsamında ziyaretçiler, Etnografya Müzesi’nde dijital dürbün sayesinde eski Ankara’yı görebilecek, Gordion Müzesi’ndeki tümülüsü içine girmeden inceleyebilecek.
Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Ankara Kalkınma Ajansı’na sunulan “Ankara Müzelerinde İnteraktif Uygulamalar” projesi kapsamında, Ankara’daki 4 müzeye interaktif uygulamalar yerleştirilecek.
Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü Müdür Yardımcısı İnanç Özçakmak interaktif uygulamalarda, müzelere göre çeşitlilik sağlanacağını belirtti. Örneğin; Devlet Resim Heykel Müzesi’ne interaktif kitap yerleştirilerek, eserlerin katalog şeklinde görülmesi ve resimler hakkında bilgi edinilmesi sağlanacakken, yine bu müzeye yerleştirilecek interaktif ekranlarla çocukların kendi heykellerini ve seramiklerini oluşturması ve ilgi düzeylerinin arttırılması sağlanacak. Gordion Müzesi’nde kullanılması planlanan ekranlar sayesinde, ziyaretçilerin girip görmesinin mümkün olmadığı tümülüsü bulundukları yerden görmelerine olanak verilecek.
Etnografya Müzesi’ne yerleştirilecek dijital dürbün sayesinde noktasal tanıtım yapılacak ve ziyaretçilerin eski Ankara’yı görmeleri sağlanacak. Cumhuriyet Müzesi’nde ise çocuklara yönelik interaktif uygulamalarla Cumhuriyet’in kurulduğu tarihleri ve Meclis’in çalışmalarını daha katılımcı
ve kalıcı şekilde öğrenmeleri sağlanacak.


sabah.com.tr kaynağındaki haber esas alınarak düzenlenmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir