FACEBOOK IBM’DEN 750 PATENT SATIN ALDI

Dünyanın en büyük sosyal ağ servisi olan Facebook, Yahoo’nun kendisine açtığı bir patent davasının ardından fikri haklar portföyünü güçlendirmek ve patentten doğan haklara tecavüz suçlamalarına karşı daha iyi şekilde mücadele edebilmek amacıyla IBM’den 750 patent satın aldı. Facebook’un IBM’den aldığı 750 patent, yazılım ve ağ iletişimini de içeren geniş bir teknolojiyi kapsıyor.
Bu alım işleminin çıkış noktası ise, Mart ayının başlarında Yahoo’nun Facebook’a “İnternet gizliliği, bilgi ve reklam paylaşımı” konularını içeren 10 patenti ile ilgili olarak dava açması oldu. Patentten doğan haklara tecavüz ile suçlanan şirketlerin başvurduğu klasik savunma yöntemi olan kendi patentlerini kullanarak karşı dava açma taktiği ise, Yahoo’nun Facebook’tan çok daha fazla patenti bulunması ve karşı dava açabilecek bir patent belgesi olmayışı sebebiyle işe yarayamadı. Çünkü, Birleşik Devletler hükümeti veritabanına göre; IBM ile yapılan anlaşmadan önce Yahoo’nun 3300’ün üstünde patenti ve yayınlanmış patent başvurusu varken, Facebook’un sadece 56 patenti ve 503 başvurusu vardı.
Washington’daki Goodwin Procter LLP. avukatlarından Thomas Scott, geçen hafta bir röportajda “Facebook’un kendi cephanesi için silaha ihtiyacı var” demişti. Facebook şu anda patent davalarına en sık hedef olan şirketler listesinde 22 davayla 28. Sırada yer alıyor. Bu da Cisco Systems Inc. ve Yahoo’yu geçtiğini gösteriyor.
Facebook, tüm bu nedenlerle; Friendster ve bilgisayar şirketi Hewlett-Packard Co.’nun da aralarında bulunduğu diğer hamillerden de patent satın almaya devam ediyor. Satın aldığı bu patentler, Facebook’un 2010 yılında 33 milyon dolar olan firma değerini ve maddi olmayan varlıklarını 2011 yılında 51 milyon dolara yükseltti. Facebook, şirketin değerini 100 milyar dolara çıkartabilecek bir halka arz için de hazırlanıyor.
Facebook’un IBM patentleri için ne kadar ödediği henüz net değil ancak portföylerini güçlendirmek isteyen şirketler her geçen gün fikir ürünlerinin ücretlerini yukarıya çekiyor. Örneğin Google, geçen yaz Motorola Mobility’i 12.5 milyar dolara almayı kabul etmiş ve kendisini en çok cezbeden şeyin Motorola’nın patentleri olduğunu belirtmişti. Anlaşma, Nortel Networks Corp’un yaklaşık 6000 patentini, 4.5 milyar dolara Apple Inc-led konsorsiyumuna satmasından sonra gerçekleşmişti.
Bu arada IBM de elindeki patentleri toplu halde Internet şirketlerine sunmaya devam ediyor. Armonk, New York temelli bilgisayar-servisleri devi, geçen yıl boyunca Google ile bir dizi fikri haklar anlaşmasına imza attı. Geçen yıl 6180 patent alan IBM, patent hazinesini her geçen gün daha da zenginleştiriyor.

Kaynak: www.reuters.com
www.bloomberg.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir