Depremzedeyi Kokusundan Bulan Cihaz

İngiliz bilim insanları, doğal afet veya bombalı saldırı sonucu enkaz altında kalanların nefes ve ter kokularını alarak, yerlerini tespit edebilecek bir cihaz geliştirdi.
Deprem sonucu enkaz altında kalanları bulmak için geliştirilen bu dedektör, insan vücudu nefes aldığında, terlediğinde veya idrarını yaptığında üretilen organik kalıntılar olan “metabolitlerin kokusunu” alıyor. Hatta çok uçucu olan aseton ve izopren gibi diğer organik bileşenleri de tespit edebiliyor.
Buluşu yapan İngiltere’nin Loughborough Üniversitesi’nden Profesör Paul Thomas, cihazın sahada hiçbir laboratuvar desteği olmadan kullanılabileceğini belirtirken, bu dedektörden uzun süreli faydalanılabileceğini de ekledi.
Cihazı test etmek için 8 gönüllü, 5 defa yıkılmış bir binanın koşullarının oluşturulduğu beton ve kırık cam yığınının altında saatler geçirdi. Test sonucunda dedektörlerin, insan vücudunun havaya bıraktığı ve enkaz altından havayoluyla dışarı çıkan karbondioksit ve amonyağı çabukça tespit edebildiği ortaya çıktı.

ntvmsnbc.com kaynağındaki haber esas alınarak düzenlenmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir