2011 YILININ PATENT SAVAŞLARI

Yukarıdaki grafikte de gördüğümüz üzere 2011 yılı, dünyanın en büyük teknoloji şirketleri arasında oldukça sert patent savaşlarına tanık oldu. Özellikle akıllı telefonlar üzerinde yoğunlaşan bu kıyasıya rekabette teknoloji devleri tarafından birbirlerine karşı dava üstüne dava açıldı. Tüm bu davalara bakıldığında ilginç olan şeylerden biri, Apple’ın açtığı tüm davalara karşı, dava açılan tüm tarafların da kendisine, karşı dava açmasıydı.
Grafikte belirtilmeyen bazı noktalar da var tabi. Örneğin, HTC ve Microsoft arasında yaşanan davanın sonucunda; HTC, satılan her Android cihazı için Microsoft’a 5 dolar vermeyi kabul etti. Ayrıca Apple ve Samsung arasında alevlenen patent davalarından ötürü; Almanya, İspanya, Avustralya ve daha pek çok ülkede Galaxy S2 ve daha pek çok ürününün satışı dönem dönem yasaklanma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.
2011 yılı teknoloji devleri ile ilgili başka önemli gelişmelere de sahne oldu. Örneğin; patent devi IBM, 2011 yılında da en yakın rakibi Samsung’a binden fazla fark atarak, 6 bin 180 patent aldı ve yeni bir rekora imza attı. Böylelikle, üst üste 19. kez ABD patent listesinde lider olarak “En fazla patent kazanan şirket” oldu.
Birkaç ay önce ise, Google, Motorola’nın akıllı telefonlar ve tablet üretim alt şirketi olan Motorola Mobility’yi 12.5 milyar dolara satın aldı. Google bu hamlesiyle, Android işletim sistemi için büyük bir donanım şirketini de satın almış oldu.
2011’in son aylarında ise, 134 yıllık fotoğraf şirketi Eastman Kodak 500 milyon dolar borç bulamaması veya patentlerini satamaması halinde 2012’de ayakta kalamayabileceği uyarısında bulundu ve ne yazık ki çok da zaman geçmeden, 2012 Ocak ayında iflas etti.

Kaynak: http://www.geek.com/articles/mobile/the-mobile-patent-fight-visualized-20110829/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir