AT&T, TiVo’ya Patent Davası İçin 215 Milyon Dolar Ödeyecek

AT&T, Dijital Video Kayıt (DVR) sistemiyle ilgili TiVo ile arasında uzun süredir devam eden patent davasını bitirmek için TiVo’ya 215 Milyon Dolar ödemeyi kabul etti. Geçen yıl da uydu şirketi Dish Network, aynı patent ile ilgili bir davayı sonlandırmak için TiVo’ya 500 Milyon Dolar ödemeyi kabul etmişti.
Anlaşmaya göre AT&T, eğer kendi DVR abone sayısı belli bir seviyeyi geçerse TiVo’ya ek ücretler ödemek zorunda da kalacak.
“AT&T’nin TiVo’ya yapacağı teminatlı ödemelerin ve gelecekteki ek ödemelerin toplamı, fikri mülkiyeti etkinleştirme çabalarımızın sonucunda güçlükle kazandığımız tazminatı temsil ediyor” diyen ve uzlaşmaya varmaktan son derece memnun olduklarını belirten TiVo başkanı Tom Rogers, “Anlaşma bize aynı zamanda AT&T lisansı altında TiVo ürün ve hizmetlerine yenilik getirme hakkını tanıyor ve dava sırasında ve sonrasında maruz kalmayı beklediğimiz önemli yasal masraflardan kaçınmamızı sağlıyor.” diye ekledi. AT&T yetkilileri ise şu anda konu hakkında bir yorum yapmayı reddetti.
Patent konusunu biraz detaylandırmak gerekirse; TiVo’nun patentleri, 1997 yılında piyasaya sürdüğü Time Warp teknolojisi üzerinde yoğunlaşıyor. Bu teknoloji, abonelere bir yandan bir programı izlerken ya da göz atarken diğer yandan da seçili televizyon programını kaydetme imkanı sağlıyor. Aboneler ayrıca canlı yayını durdurabiliyor ve geri sarabiliyor.
Ancak TiVo’nun DVR için pazardaki bu erken liderliğinin ardından, diğer uydu ve kablo yayıncıları da kendi hizmetlerini sunmaya başladı. TiVo kendi set üstü DVR’larının satışına yoğunlaşmak yerine, Time Warp teknolojisi için lisans anlaşmaları yapma yoluna gitti. 2004 yılında rakibi Dish Network ve onun kardeş şirketi EchoStar’a Time Warp patentini izinsiz kullanmalarından ötürü dava açtı.
Sonraki yedi yılda, patenti Dish Network tarafından ihlal edilen TiVo, yargıda bütün aşamaları kazandı. 2009 yılında TiVo AT&T’yi ve Verizon’ı da Time Warp davalarına ekledi.
Son olarak konuya katılan Microsoft da, medya ortakları AT&T ve Verizon’ı savunmak için TiVo’ya karşı bir patent ihlali davası açtı. Microsoft, AT&T ve Verizon’ın DVR sistemleri için yazılım sağlıyor ve TiVo’yu ilgili patentleri ihlal etmekle suçluyor.

Kaynak: http://www.reuters.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir