Yer Altı Suları Depremi Haber Verebilir mi?


Bu soruya “evet” cevabını veren Fırat Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Yaman, Doğu Anadolu Fay Hattı’ndaki yer altı sularının kimyasal özelliklerinde, depremlerden önce değişiklik olduğunun belirlendiği TÜBİTAK destekli bir çalışma gerçekleştirdi.
2006 ve 2009 yılları arasında süren çalışmada, Erzurum, Erzincan, Bingöl, Kahramanmaraş ve Hatay’da bulunan bazı kaplıcalardan örnekler alınarak üzerlerinde 72 element analizi yapıldı. Yayınlanan deprem sonuçları, tarihleri ve büyüklükleri ile karşılaştırılan bulgular sonucunda; depremlerden önce yer altı sularının kimyasal özelliklerinde değişiklik olduğunu belirlediklerini ifade etti.

Prof. Yaman, Elazığ’da Golan kaplıcalarında su analiz istasyonu kurulması için hazırladığı bir diğer projeyi de TÜBİTAK’a sunduğunu ve projenin inceleme aşamasında olduğunu belirtti. Proje desteklendiği takdirde, depremleri öngörmede işe yarayacak, online olarak klorür analizi yapan bir cihaz kurulabilecek.
“Yer altı suları depremi haber verebilir mi?” sorusuna bir evet de NASA’dan geldi.
2009 yılında İtalya’nın L’Aquila kentinde yaşanan depremden birkaç gün önce yakınlardaki bir gölde yaşayan kurbağa sürüsünün topluca göç etmesi ardından yapılan ve NASA’nın da dahil olduğu bir araştırmaya göre; tektonik tabakaların yol açtığı türden çok büyük bir basınç altında kalan kayaların saldığı parçacıkların yüzeydeki su birikintilerinde kimyasal reaksiyona yol açtığı ve su kenarında ya da içinde yaşayan hayvanların, sarsıntının gelişini sudaki değişimden hissedebildiği belirtildi.

cumhuriyet.com.tr ve cnnturk.com kaynaklarındaki haberler esas alınarak düzenlenmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir