Japonya’da Deprem Uyarı Sistemi


Dünya’nın en gelişmiş erken uyarı sistemine sahip Japonya, 2007 yılında tüm ülkeyi kapsayan online bir sistem kullanmaya başladı ve bu sistem 2011 yılında gerçekleşen depremde kendini ispatladı.
Dünya Bilimi ve Afet Önleme için Ulusal Araştırma Enstitüsü tarafından işletilen sistem; titreşimleri tespit edip, depremin merkez üssünü belirlerken, ülke genelinde 1000’den fazla sismograftan elde ettiği verileri kısa uyarılar şeklinde Japonya Meteoroloji Ajansı’ndan gönderiyor.

Güçlü S-dalgalarından ve sarsıntının hızlanmasından sadece saniyeler ya da bir iki dakika öncesinde depremi haber veren sistem, ölüm ile yaşam arasındaki fark anlamına gelebiliyor çünkü bu kısa sanılan süre, tam da kendini koruma altına almak, arabanın yerini değiştirmek, asansöre binmekten vazgeçmek ya da önemli bir ameliyatı durdurmak için yeterli olabilecek zamana işaret edebiliyor.

Söz konusu Tsunami olduğunda ise, daha fazla hesaplama yapmak gerektiğinden uyarma süresi uzuyor ve depremden 9 ila 15 dakika sonra Tsunami uyarısı yapılabiliyor.

Ayrıca, depremlerin sık yaşanılması sebebiyle gereken önlemleri almaya özen gösteren ülkede; fabrika, şirketler ve Japon Demiryolları da kendi bünyelerinde özel uyarı sistemleri kullanıyor.

time.com kaynağındaki haber esas alınarak düzenlenmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir