Depreme Dayanıklı Tasarım Binayı Doğrultuyor


2009 yılında gerçekleştirilen buluşla, deprem esnasında oluşan enerji değiştirilebilir fünyelere dağıtılıyor ve deprem sonrası binanın yeniden doğrulmasını sağlanıyor.
Stanford ve Illinois Üniversitelerinin önderliğinde deneyleri başarıyla gerçekleştirilen buluşun anahtarı ise; hasarı binanın iskeletindeki esnek ve değiştirilebilir kısımlarıyla sınırlayarak, sarsıntıyı kabul edilebilir hale getirmesinde yatıyor.
Deprem meydana geldiğinde, binanın temelindeki ve dışındaki enerjiyi alarak çelik iskelete yayan bu sistem ile; iskeletler temellerindeki sabitlenmiş parçalar içerisinde aşağı yukarı sallanabiliyor. Bükülmüş çelik tellerden yapılan çelik kirişler ise; her bir iskeletin etrafından geçerek, binanın kaldırabileceğinden fazla hareket etmesini önlediğinden, deprem sona erdiğinde bu gerilen kirişler iskeleti temeldeki yerine oturtarak, binanın dik konuma geçmesini sağlıyor.
Ayrıca, deprem esnasında oluşan enerjiden kurtulabilmek adına da; her bir iskeletin temelinde gücün esas etkisini alan esnek çelik fünyeler iskeleti tutuyor ve birleşen kirişlerin tüm yükü kaldırmasını sağlıyor. Fünyelerin tıpkı elektrik sigortaları gibi değiştirilebilir olması da binanın, daha sonra meydana gelecek tektonik uyarılara hazır olmasını fünyelerin yenilenmesiyle imkan veriyor.
Sadece değiştirilebilir fünyelerin zarar gördüğü teknolojinin en umut verici yanı da, var olan yapılara hazır malzemeler kullanılarak daha sonradan monte edilebilmesi.

popsci.com kaynağındaki haber esas alınarak düzenlenmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir