Depreme Dayanıklı Ev ve Sığınak Tasarımları

Çekirdek Yapılar

Çekirdek yapı evlerin temel özellikleri, hava akımını sağlamak için su geçirmez bölmeli camlar, sabit tavan, ranza tarzı yataklar ve hafif malzemenin kullanılmış olması. Deprem barınağı olmasının yanı sıra bu mimari yapı MP3 player, iPod ve cep telefonu gibi son teknoloji olanaklarını da sunduğu için modern ve hoş.

Yüzen Ev

Robert Oshatz tarafından tasarlanan ve su üzerine inşa edilen bu evin özelliği deprem gerçekleştiğinde, hızla çarpan dalgaların iskeleyi krmasının ardından yüzen eve dönüşebilmesi. Kavisli ahşap tavan kaplaması ile, adata bir gemiye dönüşen bu ev, depremin her türlü tehlikeli sonucunu ortadan kaldırabilecek gibi görünüyor.

Kara Gemisi

Bu enteresan sığınak, Haiti’de meydana gelen depremlerin ardından, mimar Michael Reynolds tarafından tasarlanmış. Geri dönüşüm atıkları kullanılarak oluşturulmuş tasarım, ucuz olmasının yanı sıra, enerji ihtiyacını da güneş enerjisi gibi doğal kaynaklar kullanarak karşılıyor.

Helyum Balonlu Sığınak

Doğal afetler ardından koruyucu bir sığınak olarak kullanılan helyum balonlarından yapılmış bu evler suya dayanıklı olmasının yanı sıra kasırga gibi kötü hava koşullarına da dayanıklı olacak şekilde tasarlanmış.

HHF Tasarımı

HHF mimarlarının Çin’de tasarladığı bu depreme dayanıklı ev Ordos 100’de yer almış ve evin her bir katı, arasına konulan beton dolgu ve dış duvar ile desteklenerek yapılmış. Betondan yapılmış merdiven duvarları da; duvar desteğine katkıda bulunacak şekilde katlanarak, evin depreme dayanıklı olmasını sağlıyor.

Dikey Bambu Evler

Bölgedeki birçok doğal felaketin arkasından Haiti’deki St. Val Architect firmasının sunduğu tasarım, bambu liflerinin koza şeklinde yapıyı sarmasıyla oluşuyor. Bambunun tercih edilme sebebi ise; hem ucuz olması hem de doğal afetlere karşı dayanıklı, sert bir yapıya sahip olması.

Birleşik Devletler Bankası Kulesi

Kaliforniya’da bulunan ve felaket sahnesi içeren pek çok filmde başrolde bulunan Birleşik Devletler Bankası’nın kulesi 1980 yılında inşa edilmiş. Filmlerde uzaylılar, volkanik patlamalar ve ejderhalar tarafından defalarca yıkılan ve zarar gören bu bina gerçekte dünyanın en dayanıklı binalarından biri ve 8.3 derecesinde bir depremde dahi zarar görmeyecek nitelikte tasarlanmış.

designbuzz.com, home-designing.com, current.com kaynaklarındaki haberler esas alınarak düzenlenmiştir.

Aralık Ay-Pi Bülten’den alıntıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir