Nice Sınıflandırması 35. Sınıf Uygulama Değişikliği

19.10.2011 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan değişiklik Tebliği ile Marka Tescil Başvurularına Ait Mal ve Hizmetlerin Sınıflandırılmasına İlişkin Tebliğde değişiklik yapılmıştır.
Değişiklik uyarınca Uluslararası Nice Sınıflandırması’nın 35. sınıfının 6. paragrafında yer alan ve bugüne kadar “Müşterilerin malları elverişli bir şekilde görmesi ve satın alması için çeşitli malların bir araya getirilmesi hizmetleri” şeklinde kabul edilen hizmet aşağıdaki şekilde yeniden düzenlenmiştir:
“Müşterilerin malları elverişli bir şekilde görmesi ve satın alması için “…” * bir araya getirilerek sunulması hizmetleri (belirtilen hizmetler perakende, toptan satış mağazaları, elektronik ortamlar, kataloglar ve benzeri diğer yöntemler ile sağlanabilir).”
* Bu bölümde hizmetin gerçekleştirileceği mal, mal grubu ya da sektör adı yazılacaktır. (Örneğin; tekstil sektörüne ait mallar, kozmetik sektörüne ait mallar, otomobiller …vs). Hizmetin mal ve sektörlerin tamamını kapsaması durumunda “çeşitli malların” ifadesi kullanılabilecektir.
Bugüne kadar Enstitü tarafından tesciline izin verilen:
1. “çok sayıda sektöre ait malların bir araya getirilerek sunulması”nı ifade eden;
• “Müşterilerin malları elverişli bir şekilde görmesi ve satın alması için çeşitli malların bir araya getirilmesi hizmetleri” ile
2. “sadece belirli bir sektöre veya bazı sektörlere ait malların bir araya getirilerek sunulması”nı ifade eden örneğin;
• “Müşterilerin malları elverişli bir şekilde görmesi ve satın alması için “tekstil” sektörüne ait malların bir araya getirilmesi hizmetleri”
aynı ya da aynı türden olmayan hizmetler olarak değerlendirilecektir.
Sonuç olarak yeni düzenlemeye göre; 35. sınıf 6. paragraf için daha önce başvurusu yapılmış ancak benzer veya birebir marka nedeni ile reddedilmiş markalarınız için sektör veya ürün adı belirterek yeni marka başvurusu yapılabilir veya daha önce sektör ve ürün adı belirterek başvuru yapılmasına izin verilmediği için zorunlu olarak “çeşitli mallar” için alınmış tescilleriniz için ileride hak kaybına uğramamak adına sektör veya ürün adı belirterek yeni marka başvurusu yapılabilir. Detaylı bilgi için; marka@ankarapatent.com adresinden bizimle irtibata geçmenizi rica eder, çalışmalarınızda başarılar dileriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir