Ankara Patent 3 Kuşağa Hizmet Vererek Bir Rekora İmza Atıyor

Mallreport Dergisi Temmuz 2010

Ankara Patent Genel Müdürü Mehmet Kaan Dericioğlu ile marka ve patent hakkında konuştuk.

Ankara Patent, uzun yıllardan beri sektöre hizmet veriyor. Koç’tan Boyner’e, Garanti Bankası’ndan Turkcell’e, üniversitelerden sektörün diğer önemli oyun kurucu firmalarına marka ve patent
konusunda önemli hizmetler veriyor. Ankara Patent, bazı firmaların kuruluşundan başlayıp hizmet veriyor. Dede, baba ve oğul/kız olarak 3 kuşağa hizmet veriyor. Dericioğlu bu durumun kendileri için çok önemli bir kriter olduğunun altını çiziyor.

Ankara Patent Genel Müdürü M. Kaan Dericioğlu, ODTÜ ve İTÜ’de Fikri Haklar ve Tasarım Dersleri veriyor. Dericioğlu, entelektüel bilgi birikimine sahip bir iş insanı… “‘Fikri Haklar Sözlüğü”’ kitabının da yazarı olan Dericioğlu hizmet sektörünün çok geniş bir alan olduğunu belirtiyor. Dericioğlu, hizmet sektöründe sürekliliğin ve sürdürülebilirliğin olması gerektiğini belirtiyor. Ankara Patent olarak dede, baba ve oğul ya da kız olarak üç kuşağa da hizmet verdiklerini belirten Dericioğlu Ankara Patent’in kuruluşu hakkında: “26 Kasım 1964 tarihinde, Ankara’nın Ulus semtinde Sanayi Caddesi Demir İş Hanı Kat.3 No.40’da Fikri Haklar dünyasına yönelik ilk adımımızı attık. Babam Hayri Dericioğlu aynı zamanda “‘Sanayi Müfettişi”’ idi. Şirketimizin ilk ünvanı “Hayri Dericioğlu İhtira ve Marka Tescil Ajanı” idi. Daha sonraları 1971 yılında ortaklığa geçtik ” “Ankara Patent Bürosu Hayri Dericioğlu ve Ortakları” unvanıyla yeni bir kimlik kazandık. 1979 yılında “Ankara Patent Bürosu Hayri Dericioğlu ve Ortakları Kollektif Şirketi” unvanıyla kollektif kimliğe ve 1982 yılında “Ankara Patent Bürosu Limited Şirketi” unvanıyla da şu andaki kimliğimize ulaştık. Bu gelişim ve ilerleme süreci unvan değişikliğinin ötesinde artan iş hacmini ve çalışma alanını, sektöre damgasını vuracak pek çok yeni uygulamanın öncülüğünü ve bunlara paralel olarak gelişen tecrübeyi beraberinde getirdi” dedi.

Ürünün kalitesi vereceğiniz hizmet kalitesiyle eşdeğer

M. Kaan Dericioğlu üniversite yıllarında Hayri Dericioğlu’nun yanında usta çırak ilişkisiyle yetişip kendini donatıyor. Usta çırak ilişkisinin iş hayatında çok önemli bir yere sahip olduğunu anlatan Dericioğlu, bu durumun Avrupa’da da yaygın olarak kullanıldığını söylüyor. Kaan Dericioğlu; “Rahmetli annem ekmek almaya gideceğimiz zaman “‘Ali Efendi’nin fırınından ekmek alın”’derdi. Ali Efendi’nin fırınındaki ekmekler daha az hamur olurdu, daha pişkin olurdu. Demek ki hayatımızın her alanında marka kavramı var. Ama son dönemlerde marka yaratmak tek başına yetmedi. Bir de bu markayı yasal güvence altına almak gerekti. Türkiye, son derece enerjik ve yeniliğe açık bir ülke. Bu bakımdan her geçen gün markanızı koruma altına alma işi “‘olmazsa olmaz”’ olarak karşımıza çıkıyor” dedi.

Eskiden işi kurardık markayı sonraya bırakırdık

Eskiden işin kurulup markanın en son aşamaya bırakıldığını kaydeden Dericioğlu; “Geldiğimiz bu noktada artık girişimciler ilk önce marka ve patent işini hallediyor. Sonraki kısımda ise şirketini kuruyor.
Demek ki marka ve patent konusunda belirli bir noktadan bir başka noktaya gelmişiz. İlerleme süreciyle beraber marka ve patent konusunda çok daha sağlam ve iyi yerlere geleceğiz” dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir