En Değerli Global Markalar

En Değerli Global Markalar BrandZ Top 100’ün 5. si yayınlandı. Yapılan değerlendirmelerin ardından marka değerini yükseltmeye dair önemli ipuçları da veren çalışmada ilk 10 şu şekilde:
1. Google
2. IBM
3. Apple
4. Microsoft
5. Cocacola
6. Mc Donald’s
7. Marlboro
8. China Mobile
9. General Electric
10. Vodafone
Raporda vurgulanan başarı etkenleri içinde en ön sırada “markalaşmak” yer alıyor. Bir şirketin en önemli değeri olarak ortaya çıkan markaların satışlara etkisi ve şirket hisselerinin değerlerine yansıması; doğru stratejilerle seçilmiş, konumlandırılmış ve başarı ile korunan markaların dünyasında yaşadığımız gerçeğini ortaya koyuyor.
İlk 100’e damgasını vuran bu markalar, günümüz dinamiklerine de en hızlı ayak uyduranlar. Raporda belirtildiği gibi; sürdürülebilirlik, sosyal sorumluluk, sağlık, güven ve ürünleri kişiselleştirme üzerine eğilen ve sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanabilen bu markalar tüketiciyi kendine bağlamayı iyi beceriyor.
Hindistan ve Meksika bu yıl ilk yüze giren yeni ülkeler olurken; Hindistan bankasıyla Meksika da telekomünikasyon şirketi ile listede yerini buluyor. Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin; finans, telekomünikasyon ve petrol şirketleri ile dikkati çekerken enteresan olan, listede yükselmeye başlayan BRIC ülkelerinin sadece bu sektörlerde yer almaları. Bir istisna olarak Brezilya’nın bira markası görünürken; anlıyoruz ki zaten bira da yükselen trendler arasında. Çünkü genele baktığımızda; bu yıl en çok yükselmeyi gerçekleştiren 20 firma teknoloji, 4 firma finans, 3 firma da bira markası.
Bilgi çağında teknoloji her zaman en önde yer alırken, telekomünikasyon şirketlerine ivme kazandıran cep telefonuna duyulan ilgi ve ihtiyacın artması. Krizden etkilenmeyen bankaları 2009 ekonomik krizi yukarılara taşırken, krizden etkilenen tüketiciler de dışarıya çıkmaktansa evlerinde bira içmeyi tercih etmiş görünüyor.
Durum böyleyken, akıllara bir dizi soru takılıyor. Acaba geleceğin devi olarak ifade edilen Çin, markalaşmanın önemini kavramış durumda mı? İnovasyon ve teknolojiye yatırımla pekiştirilen bunca gelişme ve çabaya rağmen güvenilir bir marka ortaya koyup da tercih edilebilecek mi? Çin malı dendiği zaman akla gelen imajı kırıp bir Apple ya da Coca Cola’nın taşıdığı imajı yakalayabilecek mi? Hadi imajı yakaladı diyelim, güven duyabilecek miyiz? Bir Çin firmasının ürünü için; “kanserojen değildir bu” ya da “bunu yapan işçileri insan haklarını ihlal ederek de çalıştırmıyorlardır” diyebilecek miyiz?
Bence çok zor çünkü her şeyi aynı anda elde etmek mümkün değil, hem dünyanın en ucuz üretimini sağlayıp hem de tüketiciyi memnun edecek ürünler ortaya konamaz. “Neredeyse her ürün orada üretiliyor zaten” de diyebiliriz ama bilmek gerekir ki; o ürünleri yaptıran büyük firmalar ciddi denetimler yaparak, kendi ürünlerinin üretimlerini kontrol altında tutuyorlar. Örneğin, o markalara güvendiğimiz için; “Çin’de üretilmiş olsa da Apple kalitesiz bir ürün çıkarmaz” diyoruz. İşte “Apple” bize bu güvenceyi veren. Çin ise gün gelecek bir seçim yapıp, dünyadaki imajını temizleyerek yeniden başlamak için çok radikal değişiklikler yapmak zorunda kalacak.
Henüz listeye girememiş olan ülkemizse, markalaşma konusunda sağlam adımlarla ilerliyor. Tanınmış markalarımız yurtdışında da önemli aşamalar kaydetmeye başlamışken, en büyük eksikliğimiz AR-GE çalışmalarına yeteri kadar önem vermememiz olarak karşımıza çıkıyor. Sanayi ve üniversite işbirliklerini güçlendirerek, kemikleşmiş ve kırılması zor iletişimsizlik duvarlarını yıkmamız ve patent konusuna da ağırlık vererek, dünya dinamiklerine yönelik nokta atışı AR-GE araştırmalarına yönelmemiz markalarımızı çok daha ileriye taşıyacaktır, yeter ki inanalım ve üstüne gidelim.

Aysu Dericioğlu
Ankara Patent İstanbul Bürosu
Genel Müdür Yardımcısı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir