Miffy’nin Zaferi

Küçük çocukların kalplerine sinsice giren; kıyafet, çanta ve daha pek çok ürün üstünde belirerek aileleri fazlasıyla zor durumda bırakan Hello Kitty bir sıçradı, iki sıçradı derken üçüncüye fırsat kalmadan yakalandı.
Hello Kitty’nin ilk sıçrayışı ilk çıkışıyla başlıyor çünkü 1974 yılında hayatımıza giren karakter, 1945 yılından beri hayatımızda olan Musti karakterine fazlasıyla benziyor. Musti’nin yaratıcısı Ray Goosens ise, ya Hello Kitty ile mücadele etmek istemedi ya da gizli bir anlaşma ile durumu kabullendi.


Taklip edip, karşılığında hiçbir yaptırım ile karşılaşmayan üstüne üstlük bir de başarı kazanan herkes gibi, Hello Kitty de sıçramaya devam etti ve 1955 yılında Dick Bruna tarafından hayata geçirilen Miffy karakterine fazlasıyla benzeyen Cathy’i, Hello Kitty’nin arkadaşı olarak lanse etti.

Dick Bruna 26 Ağustos 2010 yılında Hello Kitty’nin firması olan Sanrio’ya eser sahibinin haklarına ve marka tescilinden doğan haklara tecavüz davası açtı. Amsterdam Bölgesel Mahkemesi’nin verdiği ve Dick Bruna’nın lehine sonuçlanan karara göre; Sanrio firmasının Belçika, Hollanda ve Lüksemburg’da tüm ticari faaliyetlerini sonlandırması ve eğer bu koşulları gerçekleştirmez ise gerçekleşene kadar en çok 2 milyon olacak şekilde günde 25.000 dolarlık bir ceza ödemesi öngörülüyordu.
Bunun üzerine kararı temyize götüren Sanrio ile Dick Bruna arasındaki savaş gittikçe büyümeye başladığında ise, taraflar davaları bir kenara bırakarak masaya oturdu ve anlaşmaya vardı.
Yapılan anlaşma ise gerçekten örnek teşkil edecek şekilde çünkü Sanrio bir daha Catthy’i hiçbir yerde kullanmayacağını ifade ederken, her iki taraf da dava masrafları ile uğraşmak yerine 150.000 Euro’yu 11 Mart 2011 tarihinde Japonya’da gerçekleşen deprem mağdurlarına bağışlamaya karar verdiler. Ayrıca bir centilmenlik anlaşması da yaparak birbirlerinin karakterlerinin benzerlerini yapmaktan da uzak durma konusunda anlaştılar.

Kaynak: http://ipkitten.blogspot.com/2011/06/goodbye-cathy-hello-kitty-and-miffy.html

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir