“Kazan – Kazan” Felsefesi İle Geleceği Yakalamak Adına Aşılması Gerekeler Engeller

Günümüzde patent ve marka vekillerince benimsenmiş etik kurallarının olmamasının yarattığı boşluk, sanayimizin gelişimini kötü bir biçimde etkilemektedir. Özel bir alan olan Fikri Haklar kapsamında, doğal olarak bilgi eksikliği olan şirket yetkilileri, yanlış yönlendirilebileceklerinden; şirketlerin fikri hak yönetimleri başarısız olma riski ile karşılaşabilir ve hak kaybı yaşamalarının yanı sıra, konu ile ilgili gereksiz harcamalarda bulunabilirler. Hem maddi hem de manevi zararlar ortaya çıkarabilecek bu tablo, biran önce önlem alınması gerektiğine dair önemli bir işarettir.

Sektörde yaşanan bir başka sorun ise güç sahibi büyük işletmelerin danışmanlık ücretlerini aşağıya çekme çabasıdır. Etik kurallara bağlı, bilgi birikimi yüksek ve şirketlerin güçlerine güç katan danışmanlık ve vekillik hizmetlerinin değerini algılayamayan ve vekilleri insan kaynaklarını geliştirebilmeleri yolunda zor durumda bırakan bu yaklaşım ise çok endişe vericidir.

Yaşanan üçüncü bir sorun ise, fikir ürünü sahiplerinin ihtiyacı olan kaynaklara ulaşamamasıdır.

Toplumların gelişmesinde olmazsa olmaz kavramlardan biri olan “kazan – kazan” felsefesinin benimsenebilmesi, çözüm yolunun anahtarı olacaktır. Bu felsefe doğrultusunda hareket edildiğinde, hem sanayinin hem de vekillik sektörünün gelişip güçleneceğini görebildiğimiz gün Türkiye’de fikir ürünleri artarak ortaya çıkacak ve en verimli şekilde korunacaktır.

Güçlünün güçsüzü ezmediği, kaynakların hak edenlere aktarıldığı ve fikri haklar ile ilgili bilgi eksikliğinin giderildiği bir Türkiye dileğiyle, Fikri Haklar Günü’nüz kutlu olsun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir