DİKKAT: Bölünmüş Avrupa Patent Başvuruları’na ilişkin yeni hükümler ile ilgili tanınan süre uzatımı 1 Kasım 2010 da sona eriyor

1 Nisan 2010 tarihinden itibaren geçerli olan yeni hükümleri Şubat ayı e-bültenimiz ve maillerimizle sizlere duyurmuştuk. 01 Nisan 2010 tarihinden önce bölünmüş başvuru yapabilme süresi dolan başvuru sahiplerine tanınan süre uzatımının sona ermesine birkaç gün kalmışken tekrar hatırlatmak isteriz.

Avrupa Patent Sözleşmesi uyarınca, patent başvurusu belgelenene kadar, asıl başvuruya dayandırılarak bölünmüş bir patent başvurusu yapılabilmekteydi.Yenilenmiş hüküm ve uygulamaları ile 17 Aralık 2007tarihinde yürürlüğe giren sözleşmede, mevcut uygulamaya süre sınırı getirildi ve aşağıdaki şartlara bağlandı:

1. Başvuru sahibi tarafından talep edilen bölünmüş başvurular;

– Avrupa Patent Ofisi İnceleme Birimi tarafından gönderilen ilk bildirim tarihinden itibaren 24 ay içinde yapılmalıdır (ilk incelemeraporu, eksikliklerin bildirimi).

– Yazılı görüş eşliğinde iletilen araştırma raporları bu bildirimlerin dışında kalmaktadır.

2. Buluş bütünlüğünün olmaması gerekçesi ile yapılan zorunlu bölünmüş başvurular;

– Avrupa Patent Ofisi İnceleme Biriminin, başvuruda buluş bütünlüğünün bulunmadığını belirten ilk bildiriminden itibaren 24 ay içinde yapılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir