Dosya Paylaşımı Ve Copyright Savaşı

Oscarlı film yönetmeni Jean-Luc Godard, başı copyright davası ile belaya girmiş bir fotoğrafçıya bağışta bulundu. Fotoğrafçı James Climent ise, 13000 şarkıyı illegal olarak internetten indirmesi sonucunda karşılaştığı dava ve tazminatların ardından bu işin üstüne gitmeye kararlı.

JAmes ClimentFotoğrafçının başı 2005 yılında Soulseek P2P’yi kullanarak paylaştığı müzik dosyaları nedeniyle belaya girmişti. 2007 yılında; avukatının önerisi üzerine suçsuz olduğunu söyleyen sanatçı, şimdi ise bu söyleminden pişman olduğunu dile getiriyor. Kız kardeşinden aldığı borçla, cezaları (25000 $) ve dava masraflarını ödemeye çalışan sanatçı, indirdiği şarkıların sayısını 30000’e çıkarmış ve şimdi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurmak ve bu duruma meydan okumak istiyor. Bu savaş içinse ihtiyacı olan parayı toplamayı planlayan Climent’a, 79 yaşındaki yönetmen Jean-Luc Godard’dan birkaç gün önce 1000 Euro destek geldi.

“Copyright bir olanak değil. Yazarın hakları yok, benim haklarım yok, sadece görevlerim var” diye açıklama yapan Godard, dosya paylaşımı ile ilgili Hadopi yasasına da karşı olduğunu ifade etti.

En az iki yıl süreceği düşünülen davanın sonuçları tüm dünyayı etkileyecek nitelikte. Belli ki; günümüz dünyasında ne sanatçıların hakları korunması gerektiği gibi korunuyor, ne de takipçilerinin eserlere ulaşma özgürlüğü çağımızla uyumlu bir şekilde sağlanabiliyor ve artık haklarını elde edemediklerini ifade eden sanatçılar, özgürce paylaşıma destek veriyor.

Kaynak: http://torrentfreak.com/film-director-helps-finance-busted-file-sharers-legal-battle-100914/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir