“.com” Dan Sonra Dünyanın İkinci Büyük Alan Adı “.co” Tahsis Rekorları Kırıyor

Tüm dünya “.com”dan sonra ikinci büyük alan adı “.co” yu konuşuyor. Büyük marka sahipleri cybersquatting[1] konusunda uyarılıyor. Peki nasıl oldu da Kolombiya’ya ait bu üst düzey alan adı bu denli popüler oldu? Birlikte inceleyelim.

Şubat 2010’da, “.co” alan adının; belgesiz ve herhangi bir aracı kurum olmadan jenerik diğer alan adları gibi tahsis edilebileceği duyuruldu. İş dünyası ve internet ile ilgili komitelerden büyük destek bulan alan adı için, ilk etapta 35,000 tahsis gerçekleştirildi. Bu alan adlarının yaklaşık olarak %70’i ise; Amazon, American Express, Apple, BMW, Cartier, Canon, CNN, Coca-Cola, Disney, Ebay, Exxon, Ford, Google, Hilton, Honda, IBM, IKEA, Kodak, McDonalds, Microsoft, MTV, Nestle, Nike, Nokia, Panasonic, Pfizer, Samsung, Sony, Toshiba, Toyota, Unilever, Visa, Yahoo gibi dünya devi markalardan oluşuyor.

Dünyaca ünlü markaların listelerin başında yer alması hiç şaşırtıcı değil ama yeni üst düzey alan adlarının herhangi bir belge gerektirmeden kolayca tahsis edilmesi ile birlikte bu konudaki ihtilafların artacağı endişesi gittikçe yükseliyor.

“.com, .info, .org” gibi diğer jenerik alan adlarına göre oldukça pahalı bulmakla birlikte, “.co” alan adının tahsis edilmesi gerektiğine inanıyorum. Pek çok ikinci düzey alan adına göre oldukça anlamlı olan bu alan adı; “company – corporation – commerce – collaboration” gibi kelimeleri de çağrıştırdığından, işletmeler için online ticarette yeni olanaklar sunmaya çok yakın bir aday.

Çok kolay akılda tutulabilir olan “.co” alan adı uzantısı,  küresel alan adı kayıt firmalarından da büyük destek almış durumda. Dotster, GoDaddy, Network Solutions, Melbourne IT, Dominio Amigo gibi kayıt edicilerin listelerinde “.co” alan adının tahsisi ve araştırılmasına imkan tanınıyor.

“.co” üst düzey alan adı, .CO Internet S.A.S. tarafından tahsis ediliyor. Daha fazla bilgi için resmi sitesini[2] ziyaret edebilir, Twitter[3] ve Facebook’tan[4] da takip edebilir veya varsa sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Eğer hala “.co” alan adını almadıysanız, birileri sizin yerinize çoktan almış olabilir. Ama üzülmeyin, eğer cybersquatting [1] çok açıksa, alan adı uyuşmazlık çözüm mekanizmaları ile alan adınızı geri kazanmanız da mümkün.

_______________________________________________________________________________________________________

Kaynaklar: www.dotster.com

www.cointernet.co

Görsel :www.portfolio.com


[1] Cybersquatting : Alan adının bir başkası tarafından alınması veya ileride satılmak amacıyla kötü niyetli kişilerin benzer alan adlarını tahsis etmesi

[2] www.cointernet.co

[3] (@dotco

[4] www.facebook.com/COinternet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir