Marka Kokusu

Markalar artık bilinirliklerini arttırmak için markalarına özel “koku” siparişi vermeye başladılar. Tüketicilerin, markanın mağazasını ziyaret ederken farkında olmadan aldıkları koku, bilinçaltlarında markayla ilgili güzel duygular uyandırıyor ve kafalarında istenilen marka imajını yaratıyor.

Sanılanın aksine satın alma kararında görme duyusunun önceliği yok. Oysaki koku duyusu hem hafızamıza işlemiş güzel duyguları uyandırıyor hem de hayal gücünü harekete geçiriyor.

NIKE firması tarafından gerçekleştirilen deney bu konuda yapılmış en ilginç deneylerden biri: İçindeki her şey aynı şekilde dekore edilmiş iki ayrı odaya birer çift NIKE koşu ayakkabısı yerleştirilmiş, Ayakkabılar tıpatıp aynı modelmiş. Bir odaya karışık çiçek kokusu verilirken, diğer odaya ise koku verilmemiş. Daha sonra yapılan ankette, denekler %84 oranında kokulu odadaki ayakkabıyı tercih ederken, ek olarak daha da ilginç bir sonuç da, kokulu odadaki ayakkabı fiyatlarının daha yüksek olarak tahmin edilmesi olmuş.

Koku Pazarlama Enstitüsü’nün hazırladığı en çok ilgi çeken 10 kokuya baktığımızda da değişik kokularla (hatta hiç aklımıza gelmeyecek kokularla) çok farklı duygular yaratılabileceği görüyoruz :

 1. Güvende ve nostaljik hissettirmek: pudra kokusu
 2. Daha uyanık ve canlı hissettirmek için: nane, limon kokusu
 3. Rahatlık hissi uyandırmak için: Lavanta, vanilya, papatya
 4. Odayı küçükmüş gibi algılatmak için: Mangal dumanı
 5. Odayı büyükmüş gibi algılatmak için: Elma, salatalık
 6. Pahalı mobilya satın almaya teşvik için: Deri, sedir
 7. Ev satın almaya teşvik için: Fırından yeni çıkmış ürünlerin kokusu
 8. Daha uzun süre mağazada zaman geçirmeleri ve daha çok para harcatmak için: Özel üretilmiş çiçek/limon kokuları
 9. Yol heyecanı yaratmak için: Nahoş kokular (çürümüş atık, hava kirliliği)
 10. Cinsel olarak dikkat çekici hissettirmek için: Erkekte: balkabaklı pay/lavanta; Kadında : emziren kadının ter kokusu

Bu konuda kişisel belleğin elbette önemli bir rolü var. Eğer vanilya içeren bir kokuyla ilgili üzerinizde travma yaratmış bir anınız varsa, bu kokuyu hoş bulmanız olası değil.

Tüketicinin farkında olmadan onu satın almaya iten bu tarz bir “etki”nin ne kadar etik olduğunu tartışılır ancak ilerleyen yıllarda bu endüstrinin ve pazarlama kolunun çok hızlı gelişeceği de su götürmez bir gerçek.

Marka Kokusu” için 3 yorum

 • 12 Ağustos 2010 tarihinde, saat 12:59
  Permalink

  Yol heyecanı yaratmak ve Cinsel olarak dikkat çekici hissettirmek (özellikle bayanlar) için, insanları etkileyen kokular çok ilginçmiş.

  Yanıtla
 • 12 Ağustos 2010 tarihinde, saat 14:12
  Permalink

  İstenilen marka imajını yaratmak için bu yöntemi kullanmak biraz kolaya kaçmak oluyor sanki:)

  Yanıtla
 • 13 Ağustos 2010 tarihinde, saat 05:40
  Permalink

  aklıma nedense The Perfume filmi geldi. fakat filmin sonunda adamı yiyorlardı. bu koku olayı ters tepmesin 🙂

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir