BİLİM KURGUDAN GERÇEĞE

Tokyo metrosunda, yeni bir pilot uygulama başladı. İnsanların yüzlerini tarayarak cinsiyetini ve yaklaşık olarak yaşını belirleyen reklam panoları, önünden geçen kişiye özel reklam yayını yapıyor! Üstelik sadece reklam panosunun ekranının önünden birkaç saniyeliğine geçilmesi, gerekli taramanın yapılması için yeterli oluyor. Örneğin; reklam panosunun önünden geçen kişi 7 yaşında bir çocuksa, ekranda o anda oyuncak reklamı görüyor.

Teknolojinin bu denli hızlı ilerlemesi sayesinde, 2002 yılında Azınlık Raporu filminde izlediğimiz ve bize çok ulaşılmaz gelen teknolojik yenilikler belki de üzerinden daha on yıl geçmeden gerçekleşmek üzere. Pazarlama açısından da yeni çığırlar açabilecek bu buluş, hangi yaş aralığındaki insanların hangi reklamlara kaç saniye baktığının da kaydını tutabiliyor. Böylece reklamların hedef kitlesine ulaşma etkinliğinin ölçülmesi çok daha kolaylaşacak gibi gözüküyor.

Yakın zamanda ortaya çıkmış yeni bir başka buluş da, İngiltere’de Murat Mutlu ve Ben Perman adlı iki mucidin keşfi olan Tweetle isimli su ısıtıcısı. Bu su ısıtıcısı su kaynadığında Twitter’a mesaj göndererek kullanıcısını uyarıyor. Gelecekte pek çok ev aletinde de kullanılacağı düşünülen bu teknoloji sayesinde evde süt bittiğinde, buzdolabımız cebimize mesaj atabilecek ya da bulaşık makinemiz yıkamayı bitirdiğinde bize e-mail gönderebilecek hatta fırında pişen kekimiz hazır olduğunda facebook üzerinden uyarı mesajı alacağız.

Teknolojik yeniliklerin ortaya çıkma hızı sürekli artarken tıpta da insanı heyecanlandıran yeni buluşların ardı arkası kesilmiyor. İngiltere’den Dr. Aziz Aboobaker ve lisansüstü öğrencisi Daniel Felix’in beraber yürüttüğü gen araştırma projesi sonucunda Planaria’da rejenerasyon’a sebep olan genleri bulduklarını ve işleyişleri hakkında da çalışmalarının devam ettiğini açıklamış. Bu bilimsel buluşun kas, bağırsak ve beyin hücrelerinin kendilerini yenilemesini sağlayacağını ve bu sayede önümüzdeki yıllarda, olması imkansız denebilecek gelişmelerin olmasının beklendiği söyleniyor. Bu buluş sayesinde hasarlı olan beyinlerin dahi yerinde kendi kendini tamir edebilmesi mümkün olacak.Diğer yandan dünyanın başka bir köşesinde vücudumuzdaki bir geni baskılayarak insanlarda kopan organların yeniden çıkmasının sağlanabileceği keşfedilmiş.

Zamanında bilim kurgu kategorisine giren filmler, tüm bu buluşlar ve sayısı katlanarak artacak olan yenilerinin de katkısıyla yakın zamanda gerçeğin ta kendisi oluverecekler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir