TASARIMLARIN TESCİLLE KORUNMASINDA NEREDEYİZ?

Türkiye’de tasarımlar, 1995 yılında kendi yasal düzenlemesi yürürlüğe girene kadar, Türk Ticaret Kanunu’nun Haksız Rekabet Hükümlerince, Fikir Sanat Eserleri Kanununa göre “Eser” olarak ve sınırlı görsel ölçülerde marka tescili ile korunabilmekteydi.

Türk Patent Enstitüsü’nün kuruluşundan yaklaşık bir yıl sonra, 27 Haziran 1995 tarihinde Endüstriyel Tasarımların Korunması Hakkında 554 sayılı KHK’nın yürürlüğe girmesinden bu yana, tasarımların korunmasının önemi bilinmeye başlandıkça; TPE’nin kabul ettiği başvuru sayılarında yıllar bazında ciddi artışlar oluştu.

Yıl

Başvuru sayısı

1995 1500
2009 6500

Başvurularda yer alan tasarım sayıları ise; yine 1995 yılından günümüze yaklaştıkça, sayı hanelerinde on katına çıkan oldukça ciddi oynamalar oluştu.

Yıl Tasarım sayısı
1995 3000
2009 30.000

TPE, sadece yerli başvurulara değil çok sayıda yabancı başvuruya da ev sahipliği yaparken;  özellikle, Lahey Anlaşması’nın Cenevre Metnine dahil olduktan sonra, Uluslararası Tasarım Tescil Başvurularında Türkiye’ye giriş yapan yabancı başvuruların sayısında da ciddi artışlar yaşandı. Bu gelişmeler, ülkemizde tasarımların ciddi yasal düzenlemelerle korunabildiğini ve üretici firmaların özgün tasarımlarını gönül rahatlığıyla Türkiye piyasasına sokabildiklerini göstermektedir.

Tasarımları tescil ile korumanın öneminin anlaşılması, onlara hayat veren tasarımcıların da cesaretle kendilerini geliştirmesine ve daha özgün tasarımlar ortaya çıkarmalarına olanak sağlarken; TPE’nin Resmi Endüstriyel Tasarımlar Bülteni’ne göz attığımızda, artık aynı sektörde birbirinden farklı yüzlerce tasarıma rastlamamız mümkündür.

Tescil ile korunan tasarımlar, yaratıcısının kişiliğini yansıtırken, sahip olduğu firmaların da güvenilirliğini artırmaktadır. Ülkemizde, Fikri Haklara önem veren firmaların sayısı da gün geçtikçe artmaktadır.

Firma Toplam Başvuru sayısı
Arçelik 138
Zorlu Tekstil 117
Doruk Ev Gereçleri 68
Serel Seramik 52
Evyap Sabun 43
Ford Otomotiv 42
Atlantik Halıcılık 34
Çuhadaroğlu Metal 31

Bu artış, kaliteli ve özgün tasarımları da beraberinde getirmektedir. Firmaların kendi bünyelerinde oluşturdukları AR-GE departmanlarında gerçekleştirilen çalışmalar, birbirinden farklı ve kullanışlı  tasarımları  hayata geçirirken; hem ülkemizde hem de yurt dışında tasarımları ile anılan firmalar, aldıkları ödüller ile bu tasarımlarını taçlandırmaktadır.

Yararlanılan Kaynaklar:

  1. Türk Patent Enstitüsü/İstatistikler
  2. Ankara Patent Bürosu/Tamara Veri Tabanı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir