Türkiye’de hayallerin sınırını bile zorlayan bir ilk gerçekleşecek : UÇAN ARABA TÜRKİYE’DE ÜRETİLECEK!

Planet Green Şirketi, “Uçan Araba” projesinin seri üretiminin Türkiye’de yapılması kararı almış. Amerikan Terrafugia şirketi tarafından geliştirilen, karada ve havada gidebilen “Transition” adlı uçan arabanın satış fiyatı ise yaklaşık 200 bin dolar olacakmış. Havalanabilmesi için 50 metrelik bir yol, park edilebilmesi için ise 4-5 metrelik bir alan yeterli deniliyor.

Karada saatte 200 kilometre hız yapan ve sadece tek motorla çalışan araç,  bir düğme ile kanatlarını açarak uçak moduna geçiyor ve havada 220 kilometreye ulaşıyormuş.

Normal bir araba gibi  normal benzinle kullanılabilen, yolcu ve kargo taşıması dışında ilk yardım ve acil kurye gibi konularda yepyeni bir çığır açması düşünülen uçan araba; son derece az yakıt kullanırken, aracın hangar  ve yüksek bakım masrafları ile havaalanına iniş sonrası ulaşım gibi problemleri de tamamen ortadan kaldıracağı düşünülüyor.

Uçan  arabalar yıllardır bilim kurgu filmlerinde gösterildiği gibi yeni bir geleceğin habercileri mi olacak  yoksa Ginger gibi  kendine bağlanan umutları boşa mı çıkaracak, zaman içinde göreceğiz.

Türkiye’de hayallerin sınırını bile zorlayan bir ilk gerçekleşecek : UÇAN ARABA TÜRKİYE’DE ÜRETİLECEK!” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir