Buluş yaptım, neden paylaşmayayım ki?

“Buluş yaptım, neden paylaşmayayım ki?”

DEMEYİN !!!

Bir buluşunuz var ve biran önce birileri ile paylaşmak için sabırsızlanıyorsunuz. Kimi zaman kendinizi tutamayıp paylaşıyorsunuz, hatta ve hatta herkesin erişebileceği şekilde yayınlıyorsunuz. Ne çıkar ki demeyin…

Yıllarca emek sarf ettiğiniz, mesailerinizi, alın terinizi ve paranızı harcadığınız buluşunuzun bir çırpıda tüm ayrıntıları ile herkesin bilgisine açılması; kısaca, “ben cefasını çektim buyurun siz de sefasını sürün” demek gibi bir şey.

Birileri buluşunuzu sizden duyup üretirse, bir de üzerine satarsa ne diyebilirsiniz? “Aslında ilk ben yapmıştım, bu benim buluşumdu, buyurun deneylerim; tarihleri mevcut, buyurun bu çalışma için alınan malzemelerin faturası, buyurun mesai bilgilerim…” Ama sonuç : HÜSRAN.

Artık tüm dünyada bilinen ve artan sayısı ile kendini gösteren bir gerçek var; o da PATENT. Siz buluş yapın bizler de sizin için belirli süreler içerisinde koruyalım deniliyor. Size düşen aslında yasal prosedürleri yerine getirmek, yani başvuru yapmak. Başvuru yaptığınız anda korumanız başlıyor; artık hürsünüz, konuşabilir ve istediğiniz yayını yapabilirsiniz.

Şimdi birileri sizden gördü de yapmaya mı kalkıştı, bırakın yapsın. Artık rahatça gereken ne ise yapabilirsiniz. Yani emeğiniz, alın teriniz, harcadığınız mesai ve para için değermiş diyebilirsiniz.

Buluş yaptım, neden paylaşmayayım ki?” için 2 yorum

 • 8 Temmuz 2010 tarihinde, saat 12:35
  Permalink

  Başvuru yapmadan önce yapılan açıklamalar, çalınma riskine ek olarak, patent belgesi almasını da engelleyebiliyor. Çünkü, buluşların patent verilerek korunabilmesi için gerekli ölçütlerden biri “YENİLİK” ölçütü. Başvurudan önce yayınlanmış ve kamuya açıklanmış bir buluş, araştırma esnasında araştırmacının karşısına çıkıyor ve başvuru YENİ OLMADIĞI gerekçesiyle red ediliyor. Pek çok akademisyenin başına gelen, çok üzücü bir durum bu. Patent alamıyor çünkü kendi yayını ile buluşunun yeniliğini bozuyor. Kendi makalesi, kendi buluşunun patent belgesi alamamasına sebep oluyor.

  Tabii unutmamak gerekir ki; bazı ülkeler açısından bu durumun bir istisnası var; hoşgörü süresi olarak anılan bir kurala göre, başvuru tarihinden önceki belirli süreler içinde (ülkelere göre 6 – 12 ay arasında değişiyor) yapılan açıklamalar, yeniliği etkilemiyor. Bu ülkeler; Amerika, Japonya, Kanada ve Türkiye.

  Yanıtla
 • 14 Temmuz 2010 tarihinde, saat 16:33
  Permalink

  Emeklerin heba olması ve sonrasında yaşanan pişmanlık…10 yıl öncesinde Mersin’de bir öğretmen öğrecilerinin elektronik cihazları elektriğe ters bağlayarak bozmalarını engelleyebilmek için bir cihaz tasarlıyor. İhtiyaçtan doğan bir buluş yapıyor. Ancak Microsoft tarafından yeni bir buluş olarak sunuluyor ve patent belgesi bu firma tarafından alınıyor. bu tarz örnekler o kadar çok ki ama pişmanlık fayda etmiyor.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir