Markalarını nasıl seçmişler?

Hayalleriniz, ümitleriniz ve emeğinize bir isim vermek, ürün ya da hizmetinizin herkes tarafından ayırt edilir bir şekilde ifade edilmesini sağlamak çok zor. Üstelik  o ismin farklı, dikkat çekici, akılda kalıcı olması, tüketici tarafından beğenilip, benimsenmesi gerekiyor. Tüm bunların zorluğunun yanında da bu güne kadar kimse tarafından kullanılmamış olması ya da tescil edilmemiş olması gerekiyor. Tabii bir de tescil edilebilirlik kriterlerini karşılaması.
Böyle karmaşık bir durumla karşı karşıya kalındığında ise işler fazlasıyla karışıyor. Bu durumda en kolay çözümlerden biri ise, uydurma bir isim ortaya çıkarmak.
Dünyadan bazı örnekler:

 • Adidas; Adolf  Adi Dassler isimli kurucusunun adından türetilmiş.
 • Danone; Barselona’lı  Isaac Clarassó yaptığı ilk yoğurtlarına oğlu Daniel’in takma adını vermiş.
 • Debian; Ian Murdock, kız arkadaşı Debra’nın ve kendisinin isimlerinden türetmiş.
 • Google ; şirketin misyonu ile örtüşen googol kelimesinin yanlış hecelenmiş hali seçilmiş.
 • Haribo; kurucusu Hans RIegel’in ismi ve şirketin bulunduğu şehir Bonn’dan türetilmiş.
 • Hotmail; “HTML” den türetilmiş.
 • Microsoft; MICROcomputer SOFTware’den türetilmiş.
 • Nintendo; Üç Japon Kanji karakteri Nin, Ten ve Do’nun isimlerinden türetilmiş.
 • Pepsi; sindirim kolaylaştırıcı enzim “pepsin”den türetilmiş.
 • Vodafone; Voice, Data, Telefone cümlelerinden türetilmiş.
 • Adobe; Kurucuları John Warnock ve  Chuck Geschke’in evlerinin arkasından geçen nehir Adobe Creek’den alınmış.

Markalarını nasıl seçmişler?” için 8 yorum

 • 7 Temmuz 2010 tarihinde, saat 14:44
  Permalink

  Çok değişik örnekler var. Bildiğim kadarı ile IKEA markası da
  İsveçli Ingvar Kamprad tarafından 1943 yılında yaşadığı kasabayla çiftliğin isimlerinin baş harflerinden oluşturulmuş. Bu kişi Forbes Dergisi’nin 2006 ’milyarderler listesi’ne göre, 28 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin dörüncü kişisi.

  Yanıtla
 • 7 Temmuz 2010 tarihinde, saat 15:10
  Permalink

  Yıllarca capon malı diye aldığımız YUMATU teyplerin adı da YUSUF MAHMUT ve TUNCER biraderlerin isimlerinin ilk hecelerinden türetilmiş diye bir efsane var ama ne kadar gerçek bilmiyorum.

  Yanıtla
 • 7 Temmuz 2010 tarihinde, saat 15:12
  Permalink

  Bu örneklere Apple’ ın ismini var etme serüvenini de ekleyebiliriz: 1976 yılında Steve Jobs ve Steve Wozniak tarafından kurulan Apple Computer, o yıllarda Steve Jobs’un fanı olduğu Beatles grubunun ‘Apple Records’ isimli plak şirketinden gelmekteymiş. Bu girişim Beatles grubunun Apple’ı mahkemeye vermesine sebep olmuş; 30 yıl süren mahkeme Apple Computer’ın Apple ismini gruptan satın almasıyla nihayet 2007 yılında sonuca bağlanmış.

  Yanıtla
 • 7 Temmuz 2010 tarihinde, saat 15:22
  Permalink

  Tüketici elektroniği pazarında aslında oldukça yeni olan Koreli şirket Samsung, hayatına 1969 yılında Samsung-Sanyo Electric Company ismi altında başlamış. Aslında kökleri 1939 yılına kadar uzanan ve Byung-Chull tarafından kurulan Samsung-Sanyo Electric Company, o yıllarda sebze, meyve ve balık ihracatıyla uğraşıyormuş. 1970’li yılların sonuna doğru tekstil ve inşaat endüstrisiyle daha yakından ilgilenen şirket, bunun yanında tüketicilerine renkli TV’ler de sunuyormuş. Sonraki 10 yılında ise uçak yapımına odaklanan Samsung-Sanyo Electronic Company, o yıllarda dünyanın en küçük video kaydedicilerini de üretiyormuş. Bugün ise Sony gibi dev markalarla rekabet içinde olan Samsung, milyar dolarlık satış rakamıyla dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri. İsmini Kore dilinden alan Samsung’un kelime anlamı ise “üç yıldız”.

  Yanıtla
 • 7 Temmuz 2010 tarihinde, saat 15:29
  Permalink

  Devleşmiş markalardan biri olan Coca-Cola, Coca Cola’ya tat veren koka yaprakları “coca leaves” ve kola çerezi “kola nuts” kelimelerinden yola çıkarak markasını yaratmış.

  Yanıtla
 • 7 Temmuz 2010 tarihinde, saat 20:36
  Permalink

  Dikkat çekici bir marka hikayesi de Enka markasına ait. Şarık Tara ve Sadi Gülçelik ortaklığı ile 1957 yılında kurulan şirketin adının Şasa ya da Gülçelik olması düşünülürken şirket, adını Şarık Tara’nın annesinden alıyor.

  Enişte ve kayınbirader unvanlarının ilk iki harfleri birleştirilerek ENKA markası oluşturuluyor. Enişte Şarık Tara ve kayınbirader Sadi Gülcelik.

  ENKA bugün, Dünyanın sayılı inşaat şirketlerinden biri.

  Yanıtla
 • 9 Temmuz 2010 tarihinde, saat 11:40
  Permalink

  Türkiye’nin akaryakıt dağıtım şirketlerinden OPET Petrolcülük A.Ş adına tescilli OPET markasının doğuşu da çok güzel bir örnek. Opet Petrolcülük A.Ş’nin firma kurucusu Fikret Öztürk Yüksek Öğretmen Okulu ve Fen Fakültesi Fizik bölümü mezunu bir öğretmen olup 1978 yılında Mersin’de küçük bir Madeni Yağ dükkânı ile ticarete başlamış ve 1980 yılında öğretmenlikten ayrılarak Öztürkler Petrol Ltd. şirketini kurmuş, 1992 yılında Öztürkler Petrol Türkiye’nin en büyük distribütörü haline gelmiş. 1992 Mayıs ayında da Öztürkler Petrol’ün ‘Ö’’sü ‘O’’ya çevrilerek OPET kurulmuş. Şüphesiz buradaki ÖZTÜRKLER PETROL’den OPET markasına geçiş; markanın farklılaştırılması ve dikkat çekici hale getirilmesine yönelik güzel bir çalışma.

  Yanıtla
 • 1 Eylül 2010 tarihinde, saat 08:46
  Permalink

  Başarılı bir Türk markası olan DYO da örnek olarak gösterilebilir. 1927 Yılında İzmir’de boya ticaretine başlayan Yaşar ailesinden Durmuş Yaşar, 1941 yılında boya imalatını gerçekleştiriyor ve sonraları gelecek olan büyük başarıların ilk adımları böylece atılmış oluyor. DYO markası Durmuş Yaşar ve Oğulları isimlerinin ilk harflerinden oluşmakla birlikte boya anlamına gelen İngilizce “dye” kelimesi ile olan benzerliği de dikkat çekiyor. Bu benzerlik tesadüf müdür bilinmez ancak öyle ise de yurt dışı pazarları açısından güzel bir tesadüf olduğu bir gerçek. DYO markasının gerek yurt içi gerekse de yurt dışı pazarlarındaki başarıları, marka seçiminin başarının ilk adımı olduğu savını doğrular nitelikte.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir